Alarm Haber Alma Merkezi Nedir?

Alarm Haber Alma Merkezi Nedir?

ALARM haber alma merkezi nedir sorusunun cevabı olarak haberleşme ağını oluşturan bir iletişim birimi cevabını vermek en uygunu olacaktır. Bu iletişim birimi 7/24 yetkili personellerin oluşturmuş olduğu sistem aracılığıyla gelen sinyallerin geri dönüşünün yapıldığı bir merkezdir.

Alarm Haber Alma Merkezleri Ne Hizmet Verir?

Alarm haber alma merkezlerinin verdiği hizmetler şunlardır:Sistem aracılığıyla gelen sinyal, nereden geldiyse polis, ambulans, itfaiye de bu adrese yönlendirilir.

  • Kurulu sistem devamlı olarak kontrol edilir. Bir arıza veya iletişimsizlik durumu söz konusu olduğunda bu durum ekranlarda görülür ve bu duruma hemen müdahale edilir.
  • Yetkili olan kişiler dahi mesai saatleri dışında sisteme giriş yapsa, durum ilgili kişilere iletilir ve tüm giriş çıkışlar rapor edilir.
  • Yapılan bütün görüşmeler kaydedilir.
  • Alarm sistemi kurulmamış ya da unutulmuşsa kullanıcı bu konu hakkında bilgilendirilir. İstenirse alarm uzaktan devreye alınabilir.
  • Alarm kullanım uyarısında bulunur. Sistem uzun bir dönem kullanılmadığında kişiler aranarak durumdan haberdar edilir.
  • Genel olarak her gün özellikle gece saatlerinde sinyal gönderip alınarak sistem kontrol edilir.

Alarm haber alma merkezleri, tüm bu hizmetleri sağlayarak bu sistemleri kullanan kişilerin güvenliğini de sağlamış olur.

Alarm Haber Alma Merkezinin Çalışma Biçimleri

Alarmlar, alarm haber alma merkezindeki personeller aracılığıyla kontrol edilir. Çalışanlar, kullanıcılar aracılığıyla gelen sinyalleri çok kolay bir biçimde algılayan alarm sistemlerini kullanırlar. Alarm haber alma merkezlerindeki yazılımlar, sunucular aracılığıyla çalışır.

Bu özel yazılımlar, meydana gelebilecek tehlikeleri hemen görebilir ve bu tehlikeleri gerekli görülen mercilere hemen iletebilirler. Alarm anında, yetkili personelin ekranına tüm bilgiler detaylı olarak aktarılır. Bu bilgilerin aktarılması da hızlı müdahalede bulunulmasını sağlar.

Alarm Haber Alma Merkezleri Güvenli Midir?

Alarm haber alma merkezleri doğal afet ve kaza risklerinin oluşmasına karşı birçok önlem alır. Konu ile ilgili yedek bir çağrı merkezi oluşturulur ve alarm haber alma merkezlerinde yer alan cihazlar bu durumlara karşı korunur. Böylece acil olan durumlarda bu alarm haber alma merkezi sistemlerinin çalışmaması durumu söz konusu bile olamaz.