Alarm Sistemi Kullanmanın Yararları

Alarm Sistemi Kullanmanın Yararları

Alarm sistemi, ev, işyeri ya da herhangi bir özel mülkü hırsızlık veya soygun riskine karşı korumayı amaçlayan sistemdir. Peki, alarm sistemi kullanmanın yararları nelerdir? Alarm sistemlerinin hırsızlık ve soygun gibi eylemleri %80 gibi bir oranla azalttığı bilinir. Bu sistemler doğru projelendirme ile uygulandığında hırsızlık ve soyguna karşı ciddi bir koruma özelliğine sahiptirler.

Neden Alarm Sistemi Kullanılmalı?

Hırsızlar ve diğer şahısların %80’i eve girmeden alarm sistemini görünce vazgeçtiğini, %70’i ise soygun esnasında başlayan siren sesini duyunca soygundan vazgeçtiklerini söylerler. Alarm sistemi kullanımı bu gibi olayların neredeyse %80’ini daha başlamadan önler. Bu sebeple alarm sistemi içerisinde özel ve kıymetli eşyalar (para, ziynet, evrak, değerli eşya) bulunan her özel mülk için kullanılmalıdır.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri, hırsızlık ve soygun gibi girişimlerde; hareketi algılama dedektörleri, cam dedektörleri ve manyetik algılama kontaklarıyla hırsızlık vb. olayları hızlı bir şekilde algılar. Bunun sonucunda merkeze durumu sinyallerle bildirir. Alarm sistemlerinin kurulu olduğu bir eve hırsız girmesi hiç kolay değildir. Çünkü alarm sistemleri, olay anında oldukça büyük bir gürültü ile çalar. Bu ses ise doğru şifre girilene kadar çalmaya devam eder.

Bu rahatsız edici yükseklikteki ses hırsızları olay yerinden uzaklaşmaya iter. Böylece maddi veya manevi olarak alınacak zarar en aza indirgenmiş olur. Olay esnasında ise alarm sisteminin bağlı olduğu merkeze haber verilir, belirlenen telefon numaraları merkez tarafında aranır. Bu şekilde alarm sistemleri sayesinde olay en az zararla atlatılmış olur.

Geleneksel Yöntemler Yetersiz Mi Kalıyor?

Hırsızlar öncelikli olarak, çalınabilecek mal değeri en yüksek eşyaları seçeler. Bunlar; telefon, nakit para, mücevher veya diğer teknolojik aletler olabilir. Aynı zamanda seçtikleri eşyaların kolay taşınabilir olmasına da dikkat ederler. Bu sebeple geleneksel hırsızlıktan korunma yöntemleri yetersiz kalabilir.

Alarm Sisteminin Faydaları;

  • Profesyonel alarm sistemlerini devre dışı bırakmak neredeyse imkansızdır.
  • Sistem koruması aktif olduğu durumlarda, her çeşit saldırıya karşı korumalıdır.
  • Herhangi bir olumsuz durum tespitinde sistemde kayıtlı olan numaralara arama ile haber verilir.
  • Alarm sisteminin aktif olduğu ev veya işyerinde her kullanıcı için ayrı bir parola belirlenebilir. Bu sayede girip çıkan kişilerin listesi tutulur.
  • Alarm sisteminde meydana gelebilecek her türlü arıza durumunda sizlere bildirim gelir.
  • Ani elektrik kesintileri olmasına karşın bünyesindeki akü ile 48 saat boyunca kesintisiz koruma sağlar. Bu şekilde emniyet hali aksamamış olur.
  • Hırsızların alarm sistemine karşı gerçekleştirebilecekleri her türlü sabotaja karşı koruma söz konusudur.
  • Alarm sistemine sahip olan ev ya da işyerlerine sigorta indirimi uygulanır.

Eski ve geleneksel korunma yöntemlerine kıyasla yeni nesil teknoloji ile tasarlanmış alarm sistemleri, hem daha az maliyetli hem de daha güvenilirdir. Ayrıca bu sistemler diğer geleneksel yöntemlerden farklı olarak 7/24 koruma sunar.