Alarm Sistemi Nedir?

dsc-hirsiz-alarm-sistemleri-nedir

Alarm Sistemi Nedir?

Alarm sistemi, uzun zamandır hayatlarımızda olan ve her geçen gün yaygınlaşan, güvenlik amaçlı olarak bir yeri korumaya yarayan sistemler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, sahip oldukları alana; alanlara alarm sistemi taktırmak isteyen kişiler için alarm sistemi nedir açıklayıp konu hakkında bilgiler sunacağız.

Alarm sistemi, son yıllarda bu sektörde hizmet veren firmaların artması ve hizmetin daha ekonomik hale gelmesi nedeniyle tercih edilebilir olmuştur. Bu sistemler, tehlikenin ya da tehlikelerin ön görülebildiği fakat zamanlamasının tahmin edilemediği durumlarda, güvenliğinin sağlanması istenen mekanların ve alanların asayişini sağlamak amacıyla üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Alarm Sistemleri Neden Kullanılır?

Alarm sistemleri çeşitli amaçlara hizmet etmektedir, bu amaçlar şunlardır:

  • Hırsızlara karşı güvenliği sağlamak
  • Yangına karşı önlem almak
  • Gaz kaçağına karşı önlem almak
  • Acil durum hizmeti sağlamak

Alarm sistemleri, bu gibi durumlarda uyarıcı etki yaratmak ve güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.Bu sayılan her bir amaç için alarm şirketlerinden ayrı ayrı alarm hizmeti alınabilmekte ya da alarm şirketlerinin sunduğu fırsatlar kapsamında hepsinden yararlanılabilinmektedir.

Alarm şirketleri aynı zamanda, izleme ve olağan dışı durumları haber verme hizmetlerini de sunmaktadır. Bu hizmetler, alarm sistemleri dışında, alarm firmaları tarafından verilen ek hizmetlerdir ve bunların ayrı bir bedeli bulunmaktadır.

Alarm Sistemlerinin Çalışma Şekli

Her bir alarm sisteminin farklı bir çalışma şekli bulunmaktadır. Her bir alarm sistemi, her bir durum için farklı sensör algılaması ile çalışır. Fakat tüm alarm sistemleri aynı mantıkla çalışır. Öncelikle alarm sistemleri, kullanım amaçları ile doğru orantılı olarak durumu algılar; gaz kaçağı, hırsızlık ya da yangın durumunu tespit eder ve sensörlerin gönderdiği sinyal alarm sinyaline dönüşür. Böylelikle, alarm şirketinin hizmetine göre ya genel izleme merkezine sinyal gider, ya kişiye uyarı gider ya da soruna çözüm üretilmesi amacıyla gerekli yerlere sinyal gönderilir.

Yangın anlamlarında; ısı dedektörleri, hırsızlık alarmlarında; hareket sensörü, kırılma dedektörü vb., gaz kaçağı alarmlarında ise gaz dedektörleri bulunmaktadır.

Acil durum alarm sistemlerinde genellikle bir şifreleme ya da buton bulunmaktadır. Gerekli durumlarda, kişilerin şifreyi girmesi ya da butona basması ile alarm aktivite edilmektedir.

 

dsc-hirsiz-alarm-nedir-nelerden-olusur
dsc-hirsiz-alarm-nedir-nelerden-olusur

Alarm Sistemi Nedir?

Alarm sistemi,kapı, pencere gibi alanlara sensör yerleştirilerek güvenliğin sağlanmasına olanak sağlayan sistemdir. Değerli maddi öğelerin yanı sıra, can güvenliğinin sağlanmasında yardımcı olur. Silah, yüzük, kasa, paralar, bilgisayar gibi aklınıza gelecek tüm öğeleri hırsızlara karşı güvenli bir hale getirir.

Evinizin büyüklüğü, bir ev sahibinin korumaya karar verdiği kapı ve pencere veya iç oda sayısı ne olursa olsun, tek gerçek fark, ev genelinde dağıtılan ve kontrol paneli tarafından izlenen güvenlik bileşenlerinin sayısındadır. Bölge sayısına göre daha fazla sensör kullanılacak ve sensör sayısına göre kontrol paneli takılacaktır.

Herhangi bir güvenlik sisteminin en temel tanımı kendi adında bulunur. Kelimenin tam anlamıylaalarm sistemi, birlikte çalışan bileşenler ve kontrol paneli aracılığıyla bir şeyin güvence altına alındığı bir araç veya yöntemdir.

Burada, hırsızlara ve diğer davetsiz misafirlere karşı sizi korumak için merkezi bir kontrol paneli ile birlikte çalışan entegre elektronik cihazlardan söz ediyoruz. Bu sensörlerin tamamı kontrol paneline bağlanır ve şüpheli bir harekette panele bilgi gider. Panel ise programına göre bilgi verir.

Alarm sistemi ev dışında fabrika, özel işletme, hastahane gibi birçok yerde kullanılmak için uygundur. Alarm sistemleri hırsız koruması dışında farklı konulardada yardımcı olmaktadır.

Standart olarakalarm sistemi şunları içerir:

  • Kontrol paneli
  • Kapı ve pencere sensörleri
  • Hem iç hem de dış hareket sensörleri
  • Yüksek desibel sireni veya alarmı

Alarm sistemi temelde kontrol paneli ve sensörlerden meydana gelen güvenlik sisteminin temel adıdır.

Sensörler tipik olarak bir eve giden ve evden çıkan kapıların yanı sıra özellikle erişilebilir olan, zemin seviyesindeki kapılara kolayca erişilebilen pencerelere yerleştirilir. Evin içindeki açık alanlar hareket sensörleri ile koruma altına alınabilir.

Alarm sistemi, güvenli bir bölge ihlal edildiğinde belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır. Güvenlik sistemlerinizin uygulayacağı yöntem aldığınız sisteme göre değişir. Bazıları sadece sesli ikaz vermek ile yetinirken, yeni alarm sistemi anında polisi arayabilir.

Alarm sisteminiz bir alarm şirketi tarafından profesyonel olarak izleniyorsa, evinizde bir güvenlik sorunu ortaya çıktığında uyarılırlar. Şirket gelen uyarının doğruluğunu tespit ettikten sonra gerekli yerleri arar ve anında müdahale eder.