Alarm Sistemleri Merkezi

Alarm Sistemleri Merkezi

Ev veya işyerlerinde meydana gelecek olumsuzluklar hakkında önceden belirlenen zamanlar, sınırlar ve koşullar oluştuğu takdirde uyarı veren sistemin genel olarak adlandırılmasına alarm sistemi denilmektedir. Canlıların ihtiyaçlar hiyerarşisinde güvenlik talebi üst sıralarda yer almaktadır. Yaşam alanlarında güvenli ortamın oluşturulması kaliteli bir canlı yaşamanı sağlayan en önemli unsur olmaktadır. Bu nedenle meydana gelecek durumların tespiti veya olumsuzlukların yaşanmasının önlenmesi açısından alarm sistemleri büyük bir öneme sahiptir.

Alarm Sistemini Oluşturan Bileşenler

Alarm sistemi genel bir tanımlama şekli olmaktadır. Bu tanım iki ana ögenin birleşiminden meydana gelmektedir. Hırsız alarm sistemi ve yangın alarm sistemi olarak ikiye ayrılan alarm sistemleri güvenlik temelinde oluşturulan koruyucu niteliğe sahip hizmetlerdir. Gelişen teknoloji ve çeşitlenen güvenliği sağlayacak unsurlar sayesinde canlıların yaşam alanları güvence altına alınarak daha kaliteli yaşam olanakları sunulmaktadır. Bu sayede güvenliğin ilk adımı olarak nitelendirilebilecek alarm sistemleri ev veya işyerlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Yangın Alarm Sistemi

Yangın alarm sistemleri alarm paneli, duman dedektörü, ısı dedektörü, gaz dedektörü ve yangın alarm butonu elemanlarından oluşmaktadır. Bu sistem hırsız alarmlarına veya yangın söndürme sistemine bağlı hizmet sunmaktadır. Hırsız alarm sistemine bağlı olan yangın alarmları ortamda meydana gelecek ısı, gaz ve duman artışını ölçerek alarm merkezine uyarıda bulunur. Bunun yanında eğer alarm sistemi söndürme merkezine bağlı olarak çalışıyor ise herhangi bir olumsuzlukta söndürme sistemini tetikleyerek devreye girmesini sağlar.

Hırsız Alarm Sistemi

Konut veya işyerlerinde oluşacak bir hırsızlık durumunda kanıt ve önleme amacıyla hırsız alarm sistemleri kullanılmaktadır. Öncelikle caydırıcı bir nitelik taşıyan bu sistemler birçok problemin başlamadan çözümlenmesine yardımcı olur. Ancak hırsızlık gibi bir durum ile karşılaşıldığı takdirde bu sistemlerin hızlı bir şekilde uyarı yapması sayesinde olaya müdahale etmekte zaman kaybı yaşanmaz. Bu sistemlerin içinde kapı ve pencereler için manyetik kontaklar, oda ve hollerde yardımcı olacak hareket dedektörleri, darbe ve kırılma dedektörleri, su baskını için dedektörler, banik butonu bileşenleri yer almaktadır.

Alarm Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik talebini üst düzeyde karşılayan bir alarm sistemine sahip olmak hayatınıza büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu nedenle alarm sistemleri arasında tercihte bulunurken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Güvenilir bir firmadan bu hizmeti almak
  • Kaliteli ve standartlara uygun güvenlik hizmetlerinden yararlanmak
  • Profesyonel bir hizmet sunumu ile sistemin kurulumunu sağlamak
  • Doğru güvenlik adımlarının atıldığından emin olmak
  • Zamanında ve hızlı bir şekilde hizmetten yararlanmak

Tüm bunlar alarm sistemi tercihinde bulunurken dikkat edilmesi gereken unsurlardır. İhtiyaca uygun alarm sistemlerinden faydalanarak güvenli ortamlar oluşturulmalıdır.