Alarm sistemlerinde dirençler … Bilmeniz gereken

Alarm sistemlerinde dirençler … Bilmeniz gereken

Alarm sistemlerinde Direnç kullanımı  dsc güvenlik Günümüzün videolarında, bölgelerinizde uç sonu dirençleri kullanma hakkında konuşacağım. Çok basit bir başlangıç ​​yapalım ve bir bölgenin ne olduğunu konuşalım, o zaman dirençlerin ne olduğu ve neden sonsuz direnç kullanmanız gerektiğini konuşacağım. Videonun ana odak noktası, tek hatlı direnç uçlarında olacak, çünkü bunlar en çok kullanılan raylar. Ancak gelişmiş direnç kullanımları hakkında konuşacağım, bir kutuya bir hat sonu direnci koyarak hat dirençlerini iki katına çıkaracağız ve kısaca de bölge katlamayla ilgili olarak da değineceğim.

Peki bir bölge nedir? Bir bölgeyi bir daire veya bir döngü olarak düşünmeyi severim. Dolayısıyla, dairenin bir noktasında panelin var ve elektrik panelden dışarı akacak ve panele geri dönecek. Örneğin bir sensörü, bir kapı ve pencere kontağı gibi bir anahtar olarak düşünebilirsiniz. Kapatıldığında, elektrik hala döngüden, sensörden ve panele geri akacaktır. Açık olduğunda, elektrik bu sensöre akar ve panele geri dönmez.

Normalde kapalı veya normalde açık olan iki farklı konfigürasyona sahip olabilirsiniz. Normalde kapalı zonlarda, elektrik akışı durduğunda alarm tetiklenir. Ve en yaygın kullanılanı budur. Kapı ve pencere kontakları, hareket sensörleri, cam kırılma detektörleri vb. Işlerde kullanılır. Genellikle her bölge için bir sensör kullanmanızı öneririz, ancak seri olarak bağlayarak birden çok sensör kullanabilirsiniz. Ve bir veya onunuz var mı, aynı şekilde çalışır. Tüm sensörler kapatıldığında döngü tamamlanır ve elektrik sensörlerden ve panele geri akar. Bir bölgedeki sensörlerden herhangi biri açıldığında, elektrik bu sensöre akar, ancak bu sensör geçemez. Ve bu durumda bir alarm tetikliyor.

Normalde açık bir zon tam tersidir. Dolayısıyla alarm, devre durdurulduğunda değil de döngü tamamlandığında tetiklenir. Bu, duman dedektörleri için çok sık kullanılır, ancak diğer özel durumlarda da kullanılabilir. Ve bir bölgeye birden fazla duman dedektörünün kablolanması oldukça yaygındır. Bunu yapmak için, Aslında dizi yerine paralel kablo kullanacağız. Böylece hepsi açık olduğunda, elektrik akışı panele geri dönmez. Ancak bunlardan herhangi biri kapanırsa, elektrik akışı o sensöre akar ve sonra panele döner. Ve böylece bir alarma neden olur.

Peki dirençler neler? Bir direnç, sadece elektrik akışını durdurmadan durduran bir aygıttır. Dirençlerin farklı derecelendirmeleri var ve hatta her panelde farklı olarak derecelendirilmiş bir direnç gerekecek. Bu videoda, 5.6k veya 5.600 ohm DSC derecelendirmesini kullanacağız. Dirençimizin yapacağı şey kablolamayı denetlemek. Yani, örneğin, kablolamanızda bir eksiklik olup olmadığını söylemek mümkün olacak. Bu sizi en çok kurulum hatalarına karşı koruyacaktır. Panelde çok fazla yalıtımı kestiğiniz için yanlışlıkla bir kabloyu kısa devre yaptınız. Veya belki bir resim asıyorsun ve telin üzerinden bir vida veya çivi koymuşsun ve kısa devre yapmışsın. Ancak aynı zamanda potansiyel olarak birisinin telinizi kurcalamasını ve kasten kısaltmasını önleyecektir. Açıkta kalan teller varsa bu özellikle doğrudur.

Dirençlerin çizginin sonuna gitmesi gerekiyor, çünkü dirençten panele olan kabloyu denetleyecekler. Dolayısıyla, direnci panele koyarsanız, yine direnç ve panel arasındaki kablo bağlantısını denetleyecek ve kablo şimdi kablolama olacak. Bu yüzden, onları hattın sonuna ve hattın sonundaki dirençlerin adını verdiklerini söylemelisiniz. Onları panele koymak senin için hiçbir şey yapmayacak.

Öyleyse normalde kapalı bir bölgeye bakalım, Dirençsiz basit bir algılayıcı bölge. Böylece kapandığında, panel yine elektriği gönderir, bu bölge boyunca geri döner ve panele döner. Ve sıfır ohm direnç görür. Açıldığında elektrik sensörde durur ve panele geri dönmeyecektir. Bu, sonsuz direnç veya sonsuz ohm görmeye eşdeğerdir. Eğer kısa devre olursa, elektrik aslında kısa devreye, sonra tekrar panele gider ve sistem sıfır ohm görür. Bu, sensörün açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın, çünkü elektrik sensöre bile gitmiyor. Direnç olmadan, sensör kapandığında sıfır ohm görür. Kısa devre olduğunda sıfır ohm görür. Farkı söyleyemezsin.

Şimdi kapatıldığında bu sensöre bir direnç koyarsak, elektrik tekrar döngüden akar ancak aynı zamanda dirençten geçecek ve panel 5.6k direncini görecektir ve sensörün kapalı olduğunu bilir. Elektrik açık olduğunda panele geri dönmediğinden, tekrar açıldığında sonsuz ohm gösterecektir. Şimdi kablolama boyunca herhangi bir yerde kısa devre varsa, o kısa devreye ve ardından panele dönecektir. Dirençe gitmeyecek ve bu nedenle sıfır direnç gösterecektir. Şimdi panel, sıfır ohm kısa olan ile 5.6k ohm olan normalde kapalı bir devlet arasındaki farkı söyleyebilir.

Normalde açık zonda, direnci paralel hale getireceğiz. Bu yüzden biraz farklı. Yani algılayıcı ‘ S normal açık konumdaysa, elektrik bu direnci ve panele geri döner, çünkü sensörden geçemez, ancak dirençten geçebilir. Böylece sensör açık olduğunda, panel aslında 5.6k ohm görür. Şimdi sensör kapanırsa, elektrik en az direnç yolunu alacaktır. Kablo boyunca ve sonra sensörden geçecektir çünkü sensörden geçerek dirençten geçerek ve panele geri dönmekten daha az direnç vardır. Ve böylece kapatıldığında sıfır ohm gösterir. Normalde açık zonda, eğer tel kesilirse, panelden sonsuz ohm görmeniz gereken tek yerdir.

Şimdi masaya gidelim ve bu örneklerden birkaçına bakalım. Yani burada üç farklı örnek var. Bir hat sonu direnci ile normalde kapalıyız. Hattın ucunda aslında olmayan direnç ucuna sahip bir normalde kapalı var. Panelde olacak ve bunu yapmak istemiyorsunuz. Ve ayrıca bir hat sonu direnci olan normalde açık bir bölgeye sahibim. Bu yüzden burada sadece basit kapı temas noktaları kullanıyorum. Mıknatısı olan normal sensörünüz var. Böylece mıknatıs bağlıyken elektrik akımı direncin içinden geriye doğru gittiğini görebilirsiniz. Ve bunun 5.52 veya yaklaşık 5.6k olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden sensör açık olduğunda, dışarıda olduğunu görebilirsiniz. Bu kadar direnişi okuyamadığımı söylüyor. Ben hiçbir şey alamıyorum. Bu sonsuzdur. Yani eğer kapanırsa, yine geri döner. Yapacağım, aslında bu kabloları bir araya getirmek, böylece kısa olacak. Şimdi ne gördüğünüz temelde bir direnç değil. 1,2,3,3 gösteriyor ve kapatıldı. Açarsam, yine de temelde hiçbir direniş göstermez.

Şimdi, panelde bir hat sonu direnci olan devreye göz atalım. Dolayısıyla kapatıldığında, yine 5.52’yi görebilirsiniz, sonuncusu ile aynı, sonuncusu iyi görünüyor. Açarsın, sonsuz gösterir. Hiçbir şey geri alamıyor. Ama şimdi de aynı şeyi yapalım. Ve bu kısa aslında panele çok yakın. Gösteren 5.52, kapanış hala aynı şeyi gösteriyor. Bunun nedeni, elektrikin aslında kısa devreye, dirençten aşağıya akmasıdır. Bu işe yaramasa da, normal bir bölgeye benziyor. Panel farkı anlayamıyor. Yani bunu yapmak istemiyorsun. Bu size hiçbir bilgi vermiyor. Kullanmayabilirsin de.

Son olarak, normalde açık olan bölgemiz var. Yani şu an normal durumda. Mıknatıs yanındaki değil, açıldı. Ve gördüğünüz gibi, bu direnç paralel olduğu için direnç üzerinden akıyor çünkü algılayıcıdan geçemiyor ve biz de 5.53’ü alıyoruz. Onu kapatırsam, şimdi gösteriyor 1, temelde direnç yok. Çünkü elektrik en az direnç yoluna giriyor. Bu kapalı anahtarın içinden geçip gitti. Şimdi bunun kontrol edebileceği diğer şey, çizginin kırılmasıdır. Dolayısıyla bunu taklit edeceğiz. Terminallerden birinden gevşediğini biliyor musun? Sonsuz direnç gösteriyor.

İhtiyacınız olan tek şey tek hat sonu direnç uçları ise ve çoğu insan bu kadar yeterli olursa, Şimdi videoyu izlemeyi bırakabilirsin. Ancak şimdi biraz daha gelişmiş şeyler üzerinde çalışacağım, bu yüzden eğer merak ediyorsanız veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, devam edin ve izlemeye devam edin. Konuşacağımız ilk şey, fiilen kutudaki hat direncinin normalde kapalı tek uçudur. Artık direnç panele bağlanmayacak, ancak panelde olacak. Buradaki kablolamamızda görebildiğiniz gibi, temelde sadece kenarlarından birini uzatarak, sensöre doğru ilerleyerek panele geri dönüyoruz. Oraya bir direnç taktığımızı ve daha sonra sensöre geri döndüğümüzü gösteriyoruz. Ve sonra diğer taraf sensörden panele düz devam eder.

Bunu yapmak için, örneğin, dört iletkenli bir tel kullanırsınız. Ve böylece yeşil, sarı, kırmızı ve siyah kabloların var. Panelde, Bir bölge terminaline yeşil, diğer bölge terminaline sarı gelecektir. Daha sonra kırmızı ve siyah teller arasına bir direnç koyarsınız. Ardından sensörünüzde, yeşil teli sensöre, kırmızı teli sensöre koyduktan sonra sarı ve siyah tellerinizi birbirine yapardınız. Ve bu, bunun etkili bir şekilde ne yapacağını hat direncinin sonunu kutudaki haline getirmek ama yine de hat direncinin sonu olarak işlev yapmak. Ve şimdi gidip masaya gidelim ve onun örneğini göstereceğim.

İşte tek hat sonu direnci devresi bu, ancak panelde hat direncinin sonu aslında. Panelle bağlantılı değil, ancak panelde. Gördüğünüz gibi, burada iki terminalimiz var ve bunlara yeşil ve sarı renk takılıyor. Ve bizim siyah telimizi dirençle bir araya getirdik, Ve daha sonra direnç kırmızı tele bağlandı. Ve sensörde, yeşil tele ve kırmızı telin sensöre takıldığını ve siyah ve sarı tellerin bir araya getirildiğini görebilirsiniz. Kapandığında 5.51 olduğunu görebilirsiniz, bu panelin aradığı şeydir. Açıksa, sonsuza sahibiz. Şimdi, bunu alıp kısa devre yapabilmek için bir araya getirirsek, açık olsa bile 0,9 dirençtedir. Kapat onu değiştirme yok Dolayısıyla hattında bir kısa var demektir. Dolayısıyla direncimiz teneke kutu içerisinde olmasına rağmen direnç sadece bu yeşil teli çalıştırıyor, sarı kablo ile kısa devre yaptırıyor ve geri çekiliyor, çünkü hat direncinin sonu olarak hala çalışıyor. Bu direnç üzerinden geçmiyor. Böylece panel hala kurcalanma gösterecek, Dirençimiz panelde olmasına rağmen.

Bu yüzden gidilecek bir sonraki direnç konsepti çift hat sonu direnci kullanıyor. Dolayısıyla bu, direnç miktarına dayanarak panelin görebileceği şeylere göre hat direncinin tek ucunun biraz üstünde bir adım olacak. Hat direncinin tek ucunda olduğu gibi, sensörle seri halde bir direnç vereceksiniz, ancak sensörde paralel bir direnç de olacak. Böylece bu panelin görebileceği dört direnişi temel olarak verecektir. Yani sıfır ohm direnci hala kısa olacaktır. Her iki dirençten de geçmiyor, sadece kısa. Kısa devreye kadar devam ediyor ve panele geri dönüyor. Direnç yok.

5.6k veya dirençlerden birini görürse, kapanmış olduğunu bilir, En az direnç yolunu alarak sensör üzerinden geçiyor, direnç aracılığıyla seri halinde ve 5.6k olması gereken panele geri dönüyor. Şimdi açıksa, sensöre kadar sürecek, sensörden geçemiyor. Direnç etrafında dolaşacak, böylece 5.6k var. Fakat aynı zamanda seri olarak direnç üzerinden de geçecek. Yani 11.2k toplam için 5.6k daha göreceksin. Ve nihayet tel kesilirse, bu nedenle herhangi bir akımın panele geri dönmesinin hiçbir yolu yoktur, sonsuz direnç görür ve böylece telin kesildiğini bilecektir. Ve biz de ilerleyip masaya gidip de göstereceğiz.

Şimdi bu bizim hat direncinin çift ucudur. Dolayısıyla, bir seri dirençle birbirine bağlanmış iki iletkenimiz olduğunu görebilirsiniz. Ve sonra burada ikinci bir direnç var, S paralel olarak. Bu sensör kapandığında, 5.55 direncini görebilirsiniz. Açık olduğunda, 11’e kadar çıkıyor ve yaklaşık 11.2 arıyoruz. Bu, panelin toleransı dahilinde. Ama şimdi bunu kısaltırız ve bir direnişi açık ve kapalı olarak görebilirsiniz. Onu kısa tutmazsak kapatın, 5.5’e geri dönün. Şimdi bir mola olup olmadığını kontrol edebiliriz veya terminallerden birinden gevşek gelir. Sonsuz dirence kadar yükseldiğini görebilirsiniz. Böylece burada telin dört farklı halini nasıl gösterirsiniz.

Son olarak, hat sonu dirençlerinden birinin son yinelemesi bölge iki katına çıkaracaktır. Şimdi bu Vista 20P gibi panellerde olduğu gibi kullanılıyor. Gerçekte, iki bölgeyi tek bir kablolu bölgeye birleştirip temelde bir bölgeyi ikiye katlamanıza izin veriyor olmasıdır. Yaptığınız şey paralel olarak iki sensör kablolamaktır. Ve her bir sensörle, aslında iki farklı direnç değerine sahip olacaksınız. Dolayısıyla bir direnç değeri sensörlerden biriyle seri bağlanır ve diğer direnç değeri diğer sensörle seri bağlanır. Böylece hangi direncin göründüğüne göre, biri ya da diğeri ya da her ikisi de, panel hangi bölgenin açık veya kapalı olduğunu bilir. Genellikle bölge çiftleştirme işlemini kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Onun yerine yalnızca bir genişletme kartı kullanmak biraz daha kolay ve daha iyi buluyor. Ve bu, kullanabileceğiniz bölgeleri gerçekten arttırmaz. Gerçekten de ekstra bir şey çıkarmıyorsun değil mi? Bu, bölgelerin sonu dirençlerinin tüm yinelemeleri

Bu gönderiyi paylaş