Alarm Sistemlerinde Dirençler

Alarm Sistemlerinde Dirençler

Alarm sistemlerinde Direnç kullanımı  dsc güvenlik Günümüzün videolarında, bölgelerinizde uç sonu dirençleri kullanma hakkında konuşacağım. Çok basit bir başlangıç ​​yapalım ve bir bölgenin ne olduğunu konuşalım, o zaman dirençlerin ne olduğu ve neden sonsuz direnç kullanmanız gerektiğini konuşacağım. Videonun ana odak noktası, tek hatlı direnç uçlarında olacak, çünkü bunlar en çok kullanılan raylar. Ancak gelişmiş direnç kullanımları hakkında konuşacağım, bir kutuya bir hat sonu direnci koyarak hat dirençlerini iki katına çıkaracağız ve kısaca de bölge katlamayla ilgili olarak da değineceğim.

Peki bir bölge nedir? Bir bölgeyi bir daire veya bir döngü olarak düşünmeyi severim. Dolayısıyla, dairenin bir noktasında panelin var ve elektrik panelden dışarı akacak ve panele geri dönecek. Örneğin bir sensörü, bir kapı ve pencere kontağı gibi bir anahtar olarak düşünebilirsiniz. Kapatıldığında, elektrik hala döngüden, sensörden ve panele geri akacaktır. Açık olduğunda, elektrik bu sensöre akar ve panele geri dönmez.

Alarm Direnç Gerekli mi

Normalde kapalı veya normalde açık olan iki farklı konfigürasyona sahip olabilirsiniz. Normalde kapalı zonlarda, elektrik akışı durduğunda alarm tetiklenir. Ve en yaygın kullanılanı budur. Kapı ve pencere kontakları, hareket sensörleri, cam kırılma detektörleri vb. Işlerde kullanılır. Genellikle her bölge için bir sensör kullanmanızı öneririz, ancak seri olarak bağlayarak birden çok sensör kullanabilirsiniz. Ve bir veya onunuz var mı, aynı şekilde çalışır. Tüm sensörler kapatıldığında döngü tamamlanır ve elektrik sensörlerden ve panele geri akar. Bir bölgedeki sensörlerden herhangi biri açıldığında, elektrik bu sensöre akar, ancak bu sensör geçemez. Ve bu durumda bir alarm tetikliyor.

Normalde açık bir zon tam tersidir. Dolayısıyla alarm, devre durdurulduğunda değil de döngü tamamlandığında tetiklenir. Bu, duman dedektörleri için çok sık kullanılır, ancak diğer özel durumlarda da kullanılabilir. Ve bir bölgeye birden fazla duman dedektörünün kablolanması oldukça yaygındır. Bunu yapmak için, Aslında dizi yerine paralel kablo kullanacağız. Böylece hepsi açık olduğunda, elektrik akışı panele geri dönmez. Ancak bunlardan herhangi biri kapanırsa, elektrik akışı o sensöre akar ve sonra panele döner. Ve böylece bir alarma neden olur.

Peki dirençler neler? Bir direnç, sadece elektrik akışını durdurmadan durduran bir aygıttır. Dirençlerin farklı derecelendirmeleri var ve hatta her panelde farklı olarak derecelendirilmiş bir direnç gerekecek. Bu videoda, 5.6k veya 5.600 ohm DSC derecelendirmesini kullanacağız. Dirençimizin yapacağı şey kablolamayı denetlemek. Yani, örneğin, kablolamanızda bir eksiklik olup olmadığını söylemek mümkün olacak. Bu sizi en çok kurulum hatalarına karşı koruyacaktır. Panelde çok fazla yalıtımı kestiğiniz için yanlışlıkla bir kabloyu kısa devre yaptınız. Veya belki bir resim asıyorsun ve telin üzerinden bir vida veya çivi koymuşsun ve kısa devre yapmışsın. Ancak aynı zamanda potansiyel olarak birisinin telinizi kurcalamasını ve kasten kısaltmasını önleyecektir. Açıkta kalan teller varsa bu özellikle doğrudur.

Güvenlik Alarmında Dirençsiz Baglantı

Dirençlerin çizginin sonuna gitmesi gerekiyor, çünkü dirençten panele olan kabloyu denetleyecekler. Dolayısıyla, direnci panele koyarsanız, yine direnç ve panel arasındaki kablo bağlantısını denetleyecek ve kablo şimdi kablolama olacak. Bu yüzden, onları hattın sonuna ve hattın sonundaki dirençlerin adını verdiklerini söylemelisiniz. Onları panele koymak senin için hiçbir şey yapmayacak.

Öyleyse normalde kapalı bir bölgeye bakalım, Dirençsiz basit bir algılayıcı bölge. Böylece kapandığında, panel yine elektriği gönderir, bu bölge boyunca geri döner ve panele döner. Ve sıfır ohm direnç görür. Açıldığında elektrik sensörde durur ve panele geri dönmeyecektir. Bu, sonsuz direnç veya sonsuz ohm görmeye eşdeğerdir. Eğer kısa devre olursa, elektrik aslında kısa devreye, sonra tekrar panele gider ve sistem sıfır ohm görür. Bu, sensörün açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın, çünkü elektrik sensöre bile gitmiyor. Direnç olmadan, sensör kapandığında sıfır ohm görür. Kısa devre olduğunda sıfır ohm görür. Farkı söyleyemezsin.

Şimdi kapatıldığında bu sensöre bir direnç koyarsak, elektrik tekrar döngüden akar ancak aynı zamanda dirençten geçecek ve panel 5.6k direncini görecektir ve sensörün kapalı olduğunu bilir. Elektrik açık olduğunda panele geri dönmediğinden, tekrar açıldığında sonsuz ohm gösterecektir. Şimdi kablolama boyunca herhangi bir yerde kısa devre varsa, o kısa devreye ve ardından panele dönecektir. Dirençe gitmeyecek ve bu nedenle sıfır direnç gösterecektir. Şimdi panel, sıfır ohm kısa olan ile 5.6k ohm olan normalde kapalı bir devlet arasındaki farkı söyleyebilir.

Normalde açık zonda, direnci paralel hale getireceğiz. Bu yüzden biraz farklı. Yani algılayıcı ‘ S normal açık konumdaysa, elektrik bu direnci ve panele geri döner, çünkü sensörden geçemez, ancak dirençten geçebilir. Böylece sensör açık olduğunda, panel aslında 5.6k ohm görür. Şimdi sensör kapanırsa, elektrik en az direnç yolunu alacaktır. Kablo boyunca ve sonra sensörden geçecektir çünkü sensörden geçerek dirençten geçerek ve panele geri dönmekten daha az direnç vardır. Ve böylece kapatıldığında sıfır ohm gösterir. Normalde açık zonda, eğer tel kesilirse, panelden sonsuz ohm görmeniz gereken tek yerdir.

Şimdi masaya gidelim ve bu örneklerden birkaçına bakalım. Yani burada üç farklı örnek var. Bir hat sonu direnci ile normalde kapalıyız. Hattın ucunda aslında olmayan direnç ucuna sahip bir normalde kapalı var. Panelde olacak ve bunu yapmak istemiyorsunuz. Ve ayrıca bir hat sonu direnci olan normalde açık bir bölgeye sahibim. Bu yüzden burada sadece basit kapı temas noktaları kullanıyorum. Mıknatısı olan normal sensör var. Böylece mıknatıs bağlıyken elektrik akımı direncin içinden geriye doğru gittiğini görebilirsiniz. Ve bunun 5.52 veya yaklaşık 5.6k olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden sensör açık olduğunda, dışarıda olduğunu görebilirsiniz. Bu kadar direnişi okuyamadığımı söylüyor. Ben hiçbir şey alamıyorum. Bu sonsuzdur. Yani eğer kapanırsa, yine geri döner. Yapacağım, aslında bu kabloları bir araya getirmek, böylece kısa olacak. Şimdi ne gördüğünüz temelde bir direnç değil. 1,2,3,3 gösteriyor ve kapatıldı. Açarsam, yine de temelde hiçbir direniş göstermez.

alarm-sistemlerinde-direncler
alarm-sistemlerinde-direncler

İş yeri Alarm Dirençli Olması

Şimdi, panelde bir hat sonu direnci olan devreye göz atalım. Dolayısıyla kapatıldığında, yine 5.52’yi görebilirsiniz, sonuncusu ile aynı, sonuncusu iyi görünüyor. Açarsın, sonsuz gösterir. Hiçbir şey geri alamıyor. Ama şimdi de aynı şeyi yapalım. Ve bu kısa aslında panele çok yakın. Gösteren 5.52, kapanış hala aynı şeyi gösteriyor. Bunun nedeni, elektrikin aslında kısa devreye, dirençten aşağıya akmasıdır. Bu işe yaramasa da, normal bir bölgeye benziyor. Panel farkı anlayamıyor. Yani bunu yapmak istemiyorsun. Bu size hiçbir bilgi vermiyor. Kullanmayabilirsin de.

Son olarak, normalde açık olan bölgemiz var. Yani şu an normal durumda. Mıknatıs yanındaki değil, açıldı. Ve gördüğünüz gibi, bu direnç paralel olduğu için direnç üzerinden akıyor çünkü algılayıcıdan geçemiyor ve biz de 5.53’ü alıyoruz. Onu kapatırsam, şimdi gösteriyor 1, temelde direnç yok. Çünkü elektrik en az direnç yoluna giriyor. Bu kapalı anahtarın içinden geçip gitti. Şimdi bunun kontrol edebileceği diğer şey, çizginin kırılmasıdır. Dolayısıyla bunu taklit edeceğiz. Terminallerden birinden gevşediğini biliyor musun? Sonsuz direnç gösteriyor.

İhtiyacınız olan tek şey tek hat sonu direnç uçları ise ve çoğu insan bu kadar yeterli olursa, Şimdi videoyu izlemeyi bırakabilirsin. Ancak şimdi biraz daha gelişmiş şeyler üzerinde çalışacağım, bu yüzden eğer merak ediyorsanız veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, devam edin ve izlemeye devam edin. Konuşacağımız ilk şey, fiilen kutudaki hat direncinin normalde kapalı tek uçudur. Artık direnç panele bağlanmayacak, ancak panelde olacak. Buradaki kablolamamızda görebildiğiniz gibi, temelde sadece kenarlarından birini uzatarak, sensöre doğru ilerleyerek panele geri dönüyoruz. Oraya bir direnç taktığımızı ve daha sonra sensöre geri döndüğümüzü gösteriyoruz. Ve sonra diğer taraf sensörden panele düz devam eder.