Bentel Yangın Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Bentel Yangın Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Anlık ihmaller veya elektrik aksamındaki arızalar sonucu oluşabilecek yangınlar, önlem alınmadığı takdirde kısa bir zaman içerisinde geniş alanlara yayılabilir ve maalesef can ve mal kaybına sebep olabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yangın riskine karşı erken uyarı sistemi niteliğinde, yangın alarm sistemleri tasarlanmıştır. Bentel yangın sistemleri, hassas duman ve alev dedektörleri sayesinde yangını algılar ve gerekli yerlere bildirim göndererek can ve mal güvenliğinin sağlanması için süre kazandırır. Ayrıca söndürme sistemleri aracılığıyla tehlike oluşturabilecek birimler devre dışı bırakılır. Böylece daha büyük kayıpların yaşanması engellenir. Bentel yangın sistemlerinin özellikleri nelerdir?

Bentel Yangın Sistemleri

2002 yılında yapılan düzenlemeler neticesinde, işletmelerde kullanılması zorunlu hale getirilen yangın sistemleri, yangın algılama elemanlarının, olası yangın durumunu ihbar etme ve uyarı sistemlerini harekete geçirme prensibi ile çalışır. Bu şekilde yangının geniş alanlara yayılması ve olası kayıpların engellenmesi amaçlanır. Bununla beraber gerekli durumlarda yangın butonları aracılığıyla itfaiye birimlerinin yönlendirilmesi de sağlanır. Bentel yangın sistemleri konvansiyonel ve adresli olmak üzere iki kategoride değerlendirilir.

Konvansiyonel Alarm Sistemi

Bu sistem daha çok küçük ve orta ölçekli sahalar için kullanılır. Konvansiyonel sistemde algılama elemanları, zone (bölge) panellerine bağlanır. 8 zone girişli olan paneller, 24 zone girişine kadar genişletilebilir ve 504 dedektör desteği sağlayabilir. Isı, alev veya duman dedektörlerinin yangını algılaması üzerine, panele bildirim gönderilir ve sirenler devreye girer. Aynı zamanda telefon bağlantısı ile ilgili birimler uyarılır. Konvansiyonel sistemde yangın çıkış noktası zone panelleri üzerinden tespit edilir.

Adresli Alarm Sistemi

Adresli alarm sistemi büyük alanlarda kullanılır. Algılama elemanları loop panellerine bağlanır ve 8 panel birbirine bağlanabilir. Bentel loop adresli yangın paneli 500 dedektör desteği sağlayabilme özelliğine sahiptir. Algılama sistemleri, bölge bölge loop panellerine bağlanabildiği gibi bireysel olarak da bağlanabilir. Adresli sistemlerde yangın çıkış noktası loop paneli üzerinden belirlenir ve yangın çıkış noktası bölgeye göre değil, alarm durumuna geçen dedektörler üzerinden tespit edilir. Bentel adresli yangın sistemleri FIRECLASS500 yazılım ile programlanabilme özelliğine sahiptir.