Darbeye Duyarlı Alarm Sistemi

Darbeye Duyarlı Alarm Sistemi

Günümüzde hırsızlık olaylarının artmasıyla işyerleri ve çeşitli merkezlerde güvenlik önlemleri arttırılmaya başlamıştır. Bu güvenlik önlemlerinden en yaygın olanı darbeye duyarlı alarm sistemleridir. Bu sistemler sayesinde kapı veya pencerelere olabilecek zorla girişlerde bağlı merkeze bildirim gidecektir. Merkezden ekipler hızlı bir şekilde olay yerine gelerek güvenliği sağlarlar.

Alarm Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Darbeye duyarlı alarm sistemlerinin kullanım alanları geniştir. Güvenlik gerektiren her türlü merkezde kullanılabilir.

Bunlara örnek alarak;

  1. Alışveriş merkezleri
  2. Kuyumcular
  3. Dükkanlar
  4. Evler
  5. ​​​Restoranlar

Bunlara ve daha birçok noktada darbeye duyarlı alarm sistemleri kullanılır. Bu sayede güvenlik sağlanmış olur. Bu güvenlik her yerde önemlidir. Zorla girişleri önlemekle kalmaz eş zamanlı olarak da güvenlik güçlerini çağırır. Bu özellik sayesinde şahıs olay yerinde yakalanmış olur.

Nasıl Çalışır?

Darbeye duyarlı alarm sistemlerinin çalışma mekanizmaları oldukça basittir. En basit modelleri camlara veya kapılara uygulanan yüksek güç sayesinde alarma geçerek yüksek ses çıkarır. Bu hırsızlığa kalkışan kişileri kaçırabilir. Aynı zamanda bu ses uzak mesafelerden de duyulabildiği etrafta bulunan insanlar tarafından güvenlik güçleri çağırılır. Eğer alarm sistemine yakın bir konumda oturuluyorsa dükkan sahibi de güvenlik güçlerini müdahale için çağırabilir.

Bu basit bir darbeye uyumlu alarm sistemidir.Bir diğer tip darbeye duyarlı alarm sistemi ise otomatik çalışanlardır. Bu alarm sistemleri ses çıkarmanın yanında en yakın polis merkezine otomatik bildiri geçer. Bu sayede güvenlik güçleri hiç vakit kaybetmeden olay yerine gelebilir. Suçlular suçüstü yakalanabilir. Bu alarm sistemi sayesinde dükkanın yakınında oturmaya gerek kalmaz.

Darbeye Duyarlı Alarm Sistemi Gerekliliği

Gerek evler gerek dükkanlar olsun kötü amaçlı insanlar tarafından hedef alınır. Bu kötü amaçlı kişiler özellikle gece vakti herkes uyurken içeri girip değerli eşyaları almanın yollarını arar. Bu yollardan zorla girecekleri için girecekleri noktalarda basınç yaratırlar. Eğer bu basıncı hissedebilecek bir mekanizma tarafından alarm sistemi devreye girerse değerli eşyalar korunmuş olur. Aynı şekilde evlerde kullanılan alarm sistemlerinde mal güvenliğinin yanında can güvenliği de sağlanmış olur.