Dsc Alarm Ekipmanları

Dsc Alarm Ekipmanları

İlk çağlardan bu yana , güvenliğe duyulan ihtiyaç gitgide artmaktadır. Günümüzdeki gelişen teknoloji kullanılarak; insan sağlığını ve maddi-manevi kayıpları önlemek amacı ile güvenlik sistemleri evlerde , iş yerlerinde , arabalarda ve bunun gibi daha birçok alanda bizlere hizmet vermektedir.

hırsız alarm sistemleri çeşitli parça ve değişik amaçlı kullanılan sensörlerden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere alarm sisteminde kullanılan bu parçaları tanıtmaya bunlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu parçaları 3 kısma ayırabiliriz birinci kısım alarm sisteminin merkezine ait cihazlar. İkinci kısım algılayıcı sensörler. Üçüncü kısım ise kablolar ve sarf malzemeler olarak ayırmak mümkündür.

Alarm paneli nedir?

Alarm paneli komple bir alarm sistemini yöneten sistemin beyni konumunda olan cihazın adıdır. Alarm paneli algılama sensörlerinden gelen bilgileri yorumlar; Buna göre alarm sirenini çaldırır. Telefon arama işlemini yapar. Alarm haber alma merkezini bilgilendirir. Varsa alarm anında yapılması gereken diğer işlemleri kontrol edip uygulayan elektronik bir yapıdır. Genellikle metal veya pvc kaplamalı bir kutudur. İçerisinde elektronik kart , Alarm trafosu,Alarm sistemi aküsü ve kablo bağlantı klemensleri bulunur.
alarm sistemi panelialarm sistemi panelialarm sistemi paneli
Alarm sistemi panellerine ait resimler yukarıda gösterilmiştir.

Alarm paneli tuş takımı (Keypad) nedir?

Yukarıda bilgi verdiğimiz alarm panelini programlamaya yarayan üzerinde tuşları bulunan elektronik bir cihazdır. Tuş takımı doğrudan alarm paneline ait elektronik karta bağlanır. Alarmın çalıştırılması, Durdurulması veya çeşitli programların uygulanması işlemi bu cihaz vasıtası ile panele iletilir. Alarm sistemi kullanıcıları bütün işlemlerini keypad üzerinden yaparlar. Örnek vermek gerekirse her sabah çıkarken alarmı kurmak için bu tuş takımından şifrelerini girerler ve yine her akşam gelirken şifrelerini girerek alarmı durdururlar.
alarm sistemi keypad tuş takımı alarm sistemi keypad tuş takımı alarm sistemi keypad tuş takımı alarm sistemi keypad

alarm-sistemi-ekipmanlari
alarm-sistemi-ekipmanlari


Alarm sistemi panellerine ait tuş takımı (keypad) resimleri yukarıda gösterilmiştir.

Alarm sistemi Aküsü Nedir?

Alarm sistemi aküsü genellikle 12v 7Ah kuru tip aküdür. Hırsız alarm sistemi bir güvenlik ürünü olduğu için enerji kesilmelerinden etkilenmemesi gerekmektedir. Bu amaçla enerji kesilmelerine karşı sistemi koruyan bataryalar yani aküler kullanılır. Alarm sisteminin aküsünün Ah değeri ne kar çoksa alarm sistemi enerjisiz kaldığında o kadar çok süre çalışabilir olacaktır. Genellikle 2 gün süre ile enerjisiz kalması durumunda sistemi çalıştıracak bir akü kullanılır. Bunun içinde en uygun akü 12V 7 Ah aküdür.