Dsc Alarm Programlama

dsc-alarm-programlamasi

Dsc Alarm Programlama

Alarm Programlama Nasıl Yapılır?

Alarm kullanmak zorunluluk seviyesine gelmiş bir durumdur. Bundan dolayı alarm seçimini yaparak en uygun olan alarmın kurulumu için onay vermelisiniz. Alarm kurulumu yapıldıktan sonra programlamanın da yapılması gerekir. Alarm konusunda teknik destek almanız bu gibi etmenlerden dolayı son derece önemlidir. Seçimini yaparken programlamasını da yapmanız zorunludur. Bir anlamda ayarlarının yapılması anlamına gelir. Bu sayede sorunsuz bir şekilde kullanım şansı elde edebilirsiniz. Tamamlanmadığında ise anlık bir arıza veya hırsızlık durumunda devre dışı kalabilir. Can ve mal kaybına neden olması da muhtemeldir.                 

Alarmın Kurulumu

Alarmın kullanılacak olan alana uygun olup olmadığını anlamak adına yapılan keşif işleminden hemen sonra yapılacak olan servisten kurulum talep etmektir.

Kurulum için:

  • Satın aldığınız yerden randevu talep etmelisiniz.
  • Randevudan sonra ekip gelecektir.
  • Ekibin kurulumu tamamlanmasını beklemelisiniz.
  • Alarm kurulumunda sonra yetkili servis bilgi de verecektir.

Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ekip tarafından programlama yapılır. Bazen teknik sorun oluşturması durumunda kullanıcının yeniden programlama yapması gerekir. Uzaktan verilen bilgilerle bile işlem yapılacaktır. Yine de bilmek fayda sağlar.

Kurulum Sonrası Programlama

Kurulum tamamlandıktan hemen sonra alarm programlama adımları yerine getirilir. Bunun için master şifresinin bilinmesi şarttır. Genel olarak şifre 1234 olarak tanımlanır. Mühendislik şifresi gerektiğinde ise 5555 girilmelidir. Programlama menüsüne girmek için ise */8 tuşlanmalıdır. Tuşlama işleminden sonra açılan ekran sizi yönlendirecektir. Çıkış gerekli olduğunda ise # kullanmalıdır.

Şifre Değiştirme

Programlama yapıldıktan hemen sonra tanımlanan şifreyi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için de aynı menüden ilerlemeniz gerekir. Menüden şifre değiştirme seçeneğine ulaşmanız ve yeniden önce eski şifreyi ardından da yeni şifreyi girmelisiniz. Bu sayede onayınızla birlikte geçerli olur.

Sorun Olması Halinde

Alarmın programlama veya herhangi bir şifre değişimi konusunda sorun çıkarması halinde yapılması gereken kurulumu yapan firma ile görüşmek olmalıdır. Firmanın en yakındaki servisi yönlendirmesi gerekir. Kısa süre içinde gereken bilgilendirmeler yapılarak teknik destek ücretsiz olarak sağlanır. Bunun için sonuç alamadığınız menüyü fazla zorlamanıza gerek yoktur. Servis çözüm sağlayacağından zarara uğratmamak gerekir.

DSC PANEL KISA PROGRAMLAMA KILAVUZU

Programa girdikten sonra zoneleri tanıtmak için 001 tuşlanmalıdır. Tuşlandıktan sonra 2 haneli zone özelliklerini 6 zone için peşpeşe girilmelidir.

Örnek: panelimizde 1. zonu gecikmeli,2.zonu ani,3.zonu ani,4.zonu siren sabotajı,5.zonu panik butonu olarak kullanalım 6.zonu kullanmayalım.

*8 5555 001 01 03 03 11 16 00 # işlemleri yapılır.# tuşuna 1 kere basarsak zone programlama adımından çıkmış oluruz fakat programdan daha çıkmamış oluruz.

Giriş-Çıkış Sürelerini Programlama

Programa girdikten sonra süreleri belirlemek için 005 tuşlanmalıdır. Panelde 1. Partıtıon kullanıldığı için 01 seçilmelidir.3 haneli saniye bazında 1.giriş gecikme süresi girilir ardından boşluk vermeden 3 haneli saniye bazında 2.giriş gecikme süresi girilir ardından boşluk vermeden 3 haneli saniye bazında çıkış süresi verilmelidir.

Programlama şifresi:5555

Kullanıcı şifresi:1234

Programa giriş: * 8 5555

Programdan çıkış: # #

Zone tanımları:

0 Kullanılmayan zone

1 1.gecikmeli zone

2 2.gecikmeli zone

3 Ani zone

11 24 saat hırsızlık

16 24 saat panik

Zone programlama

Örnek: Giriş süresini 15 saniye çıkış süresini 30 saniye verelim

*8 5555 005 01 015 015 030 #

Sistem Opsiyonlarını Programlama

  • 1.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 013 tuşlayıp 3 ve 7 nolu ışıkları yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.
  • 2.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 014 tuşlayıp 6 nolu ışığı yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.
  • 3.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 015 tuşlayıp 1 nolu ışığı yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.
  • 4.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 016 tuşlayıp 1 ve 5 nolu ışıkları yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.
  • Şebeke gerilimini ayarlamak için programa girdikten sonra 701 tuşlayıp 1 nolu ışığı yanar duruma getirmeli diğer ışıkları söndürmeliyiz.

Paneli Fabrikasyon Değerlerine Döndürme

Bu işlem için 2 yöntem vardır. Birincisi programsal reset atma ikincisi donanımsal reset atma.

Programsal reset atmak için

*8 5555 999 5555 999 tuşlanır panel tepki verip tuş takımından ses gelene kadar beklenir.

Donanımsal reset atmak için

Panelde zone 1 klemensi ve PGM1 klemensleri boşaltılır panelin elektriği kesilir zone1 ve PGM1 klemensleri arası kısa devre edilir elektrik verilir tuş takımından ses gelene kadar beklenir elektrik kesilir kısa devre sökülüp normal bağlantılar yapılır elektrik tekrar verilir.

DSC PANELİ KULLANIM KILAVUZU

Şifre değişimi:

*5 eski şifre 40 yeni şifre (4 haneli)#

Saat ve tarih ayarı

*6 şifre 1 SS DD AA GG YY#

SS- iki haneli saat

DD-iki haneli dakika

AA-iki haneli ay

GG-iki haneli gün

YY- iki haneli yıl

Alarmı kurma

Alarmı kurmak için bütün zonelerin sönük olması gerekir. Bunun için panele bağlı dedektörlerin hiç birinin hareket görmemesi gerekir. Bu ortam sağlandıktan sonra tuş takımındaki ready ışığı yanar ve 4 haneli şifreyi girmek yeterlidir. Ready ışığı yanıyorsa ve şifre doğru girildiyse tuş takımından cıkış süresini verdiğini belirten saniye de bir uyarı tonu duyulur. Süre bitmeden ortam terk edilmelidir. Eğer yanlış bir işlem yapılırsa tuş takımı uzun süreli bir hata sinyali verir.

Alarmı kapatma

Mekana giriş yaptıktan sonra giriş süresi bitmeden 4 haneli şifreyi girmek yeterlidir. Yanlış şifre girilmesi durumunda # tuşuna basıp şifreyi tekrardan girmek tavsiye edilir.

Bölge iptal ederek kurma

İstenilen bölgeyi tek kurulumluk iptal ederek kurmakta kullanılır.

Örnek: 1. ve 3. bölgeleri iptal ederek kurmamız gerekirse

*1 01 03 # ye basılır ready ışığı yanınca şifre girilir.

Sistemdeki Arızayı Tespit Fonksiyonu

Tuş takımında trouble ışığı yanıyorsa sistemde bir arıza vardır. Arızayı tespit etmek için *2 tuşlanır yanan ledlere göre arıza tespit edilir.

Zone 1 yanıyorsa: 1 nolu tuşa basılır, yine 1 yanıyorsa panel aküsü takılı ve zayıflamıştır 2 yanıyorsa bell + ve – arasında olması gereken 1KOhm direnç takılı değildir.

Zone 2 yanıyorsa: Panele elektrik gelmiyodur.

Zone 3 yanıyorsa: Panele bağlı telefon hattında problem vardır (eğer 3. sistem opsiyonun da 7 ve 8 nolu ışıklar söndürüldüyse bu arızayı vermez).

Zone 4 yanıyorsa: Panel haber alma merkezine bağlı ise haberleşme problemi vardır (eğer 3. sistem opsiyonun da 7 ve 8 nolu ışıklar söndürüldüyse bu arızayı vermez).

Zone 8 yanıyorsa: Sistemin saat ve tarih ayarı yapılmamıştır.