Dsc Alarm Sireni Nasıl Olmalı Ve Çeşitleri

dsc-alarm-sireni-nasil-olmali

Dsc Alarm Sireni Nasıl Olmalı Ve Çeşitleri

Alarm Sireni, sözcük anlamı ile olağan dışı, normal olmayan ve aksi durumların bildirimi olarak kullanılıyor. Bu tabir, elektronik ya da mekanik tüm bildirimleri kapsar.  Bir sistem düşünün ki sizin için değerli bir mekanın, yerin  içinde siz olmadığınızda gelişen bir hareketi size anında siren ile sağlıyor.

SİREN ÇEŞİTLERİ ŞU ŞEKİLDE :

  • Dış Siren
  • İç Siren
  • kablolu siren
  • kablosuz siren
  • dummy siren (sahte siren )
  • 12 volt siren
  • 24 volt siren
  • 220 volt siren

DSC  alarm sistemleri için elektronik güvenlik sektöründe birçok marka ve model yer alıyor. Aralarından neye göre seçim yapacağımızı pek de biliyor değiliz, işin gerçeği. Bu gibi durumlarda size önerilen marka hakkında detaylı bilgi edinmekle beraber, alarm sisteminin de özellikleri incelenmelidir. Alarm sistemi sizi ve mekanı korumaya çalışmadan önce, sistemin kendi güvenirliği aranmalıdır. Söz gelimi dışarıda bağlı olan ve sürekli yanıp sönen dış alan harici sirenin kendi güvenirlilik sıralaması şöyle olmalıdır.

1- Elektrik kesintisi ile beraber kendi akü ya da pilleri devreye geçmeli ve elektriğin tekrar gelmesi ile akü ya da pil doluma geçmelidir. Böylelikle elektrik kesintisi dahi olsa bu risk ortadan kalkacak ve alarm anında siren yüksek sesle ötecektir.

2- Siren akü ve pil desteği sonrasında ise siren kapak kontağı (cover switch) geliyor. Bu kontak siren kapağının açılması anında sistemin alarm durumuna geçmesini sağlıyor. Demek oluyor ki alarm sistemi dış sireninin kapak vidaları görünse dahi, hırsızın sökmeye çalıştığında alarm devreye geçiyor.

3- Üçüncü bir madde olarak, dış sirenin metal muhafazası geliyor. Harici sirenin, dışarıdan gelecek herhangi bir sert müdahaleye karşı mukavemet göstermesi, dayanıklı olması gerekiyor.

4- Dış siren bağlantılarında, kapak kontağı ve kablo kesilmesi sabotajına yönelik güvenlik bağlantılarının yapılması.

5- Dsc Dış siren kablosunun gizlenmesi muhakkak ki önem taşır. Gizli sıva altı olarak yürütülmesi gerekli. Tabi ki alarm sistemleri harici siren kablosunun kesilmesi, kopması halinde de alarm verir lakin buna imkan vermemek, dış siren kablosunun mümkün olduğunca gizli tutmak zorundayız.

5-  Dsc Dış sirenin montaj konumu, el ile müdahale edilemeyecek yükseğe monte edilmesi gerekir. Kolay ulaşılabilir bir yer seçmemeli.

6.Alarm sisteminde kesinlikle İç Siren olmalıdır çünkü dış sirene herhangi bir müdahale olduğu zaman içerdeki siren devreye girip hırsızı paniğe sokup kaçmasını sağlar.

7.dünyada tüm sirenler kanunen 110 desibel geçmemektedir ama dış alan sirenlerin yükses desibelleri bulunmakta 110 dan 130 lara kadar piyasada mevcuttur.

8.yurt dışında sirenlerin ışıkları yanmamakta olup yanan ışık demek sorun olduğunu belirtmektedir türkiyede ise işıldaklar sürekli yanmakta olup sebebi ise burada alarm sistemi bulunmakta uzak durun imajı vermektir.

dsc-alarm-siren-cesitleri-nelerdir
dsc-alarm-siren-cesitleri-nelerdir

Alarm sistemleri Siren Fiyatları Çok değişken

Her markanın sireni farklı yapıda ve farklı kalitedir her siren birbiriyle aynı işi görüyor gibi gözüksede öyle değildir şöyle belirteyim 2 siren özellik aynı gözüksede içersindeki anakart led buzzer ler aynı değil  A kalite bir siren 10 yıl 15 yıl giderken normal piyasa sirenleri 5 yıl içersinde arıza verme durumu yüksektir. Fiyatlar konusunda 100 tl ile 500 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Kablosuz sirenler

Yapı itabirle kablolu sirenle aynı gibi gözükür ama rf kablosuz özelliği sayesinde sadece 220 volt vermeniz yeterli olacaktır fiyat konusunda kablolu sirene göre 3 katı fiyattadir.