Dsc Pır Dedektör

dsc-alarm-pir-dedektor

Dsc Pır Dedektör

PIR dedektör nedir?

PIR (Pasif İnfra Red) dedektör, algılama alanındaki nesnelerden yayılan kızılötesi dalgayı algılayan elektronik bir cihazdır. PIR sensörleri genellikle alarm sistemlerinde kullanılan hareket dedektörlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bu dedektörler insan gibi hareket eden; sıcaklık ve kızılötesi yayan bir kaynağın, bir duvar gibi sıcaklık ve kızılötesi dalga yayan bir başka kaynağın önüne geçtiğinde algılama yaparlar.

Yani PIR dedektörler algılama için herhangi bir ışın yayan değil, sadece maddelerden pasif olarak gelen kızılötesi dalgaları ve sıcaklığı algılayan cihazlar olarak kabul edilir. “Infra” kelimesi bizim duyu organlarımızla algılama eşiğinin altındaki durum, “red” ise insanın duyu  organları ile algılayabileceği en alt enerji eşiğinin rengidir. Böylece “infrared” duyular tarafından algılanabilecek en düşük enerji eşiğinin altındaki bir ışın şeklini ifade eder.

PIR dedektör çalışma prensibi nedir?

Bir insan vücudunun hareket ettiğinde ortamda oluşan ısı değişimini algılar. PIR dedektör, bir kişinin saniyede 1,2 metreye (4 fit) hızla yürüdüğü ısı değişimi olarak yaklaşık 1° C veya 1,8° F ısı değişimlerini algılar. Bu sebeple PIR dedektörler klima, havalandırma veya direkt gün ışığına karşı monte edilmemelidirler. Aksi taktirde yanlış (false) alarmlar kaçınılmaz olur.

Özel amaçlı dedektörler nelerdir?

Bunlar duman dedektörleri, ısı dedektörleri, şok darbe dedektörleri, cam kırılma dedektörleri, gaz dedektörleri, su basma dedektörleri vb. özel bir güvenlik amacına yönelik dedektörlerdir. Bunların NC veya NO alarm kontağı vardır ve panelin zon girişlerinden birine bağlanır, sonra bu zon amaca uygun olarak programlanırlar.

Bu tip dedektörlerden bazıları (duman, yangın, gaz vb.) alarm verdikten sonra resetlenmeye ihtiyaç duyarlar. Resetleme, alarm koşulları ortadan kalktıktan sonra belli süre dedektörün beslemesi kesilerek yapılır. Bazı alarm panelleri dedektör resetleme işlemini programlanabilir çıkışı aracılığıyla otomatik olarak yapabilmektedir.

reket sensör (Pır dedektör) alarm sistemine bağlı olarak çalışan, ortamdaki ısıya ve belli bir hacime kadar ortamdaki hareketi algıyan dedektördür. Günümüzde, güvenlik sistemlerinde en yaygın olarak kullanılan hareket dedektörleri, Pasif infra Red ya da kısaltılmış haliyle pır dedektörleridir. Pır hareket dedektörleri holler, koridorlar gibi genel alanlarda ve odalarda hacimsel koruma sağlamak için kullanılırlar. PIR dedektör koruma alanlarındaki canlı hareketini algılayarak kontrol paneline bilgi gönderirler. 12 metre mesafeye kadar algılama yapabilirler. Evcil hayvan (kedi köpek vb.) bulunduran ev sakinleri veya işyerlerinde hayvan algılamayan özel pır dedektörler de (encore pet) modelleride firmamızda mevcuttur.

Bir kişinin camın dış tarafında hareket etmesini dedektör algılamaz. Hareketi görür ancak cam daha önde olduğu için dış kısımda olduğunun değerlendirmesini yapar. Eğer camın iç kısmında olmuş olsaydı camdan yayılan sıcaklık ve ışınımları değiştireceği için algılanması kaçınılmaz olurdu. Bu nedenle vitrin pencere gibi yerlerin dışındaki hareketler algılanmaz, yanlış alarmlara neden olmaz.

Firmamızda alarm sistemlerinin kurulumu ve bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Yaptığımız işin boyutlarını gösterebilmek için yazımızın devamını okuyup konuya hakim olabilirsiniz.

Alarm nedir?

Tehlikeli bir durumu çevredekilere bildirmek onları uyarmak tehlikeye dikkat çekerek önlem alınmasını sağlamak için çeşitli şekillerde (Sesli, Görüntülü) verilen işarettir. Güvenlik için atılacak en güçlü tedbirdir. Yaydığı yüksek ses sebebiyle olay yerine dikkatlerin çevrilmesi tercih nedeni olarak gösterilmektedir.

PIR Dedektör Nedir?

PIR Dedektör soygun alarm sistemlerinde kullanılan harekete duyarlı çalışan soygun alarm sistemlerinin en çok kullanılan dedektörleridir. PIR Dedektör içerisinde insan vücudunun yaydığı ısı radyasyon frekansına duyarlı bir fotodiyot ve ortamı 30 kadar farklı IR dilimine ayran IR lensden oluşmaktadır.

PIR Dedektör Çalışma Prensibi Nedir ?

Bir insan vücudunun hareket ettiğinde ortamda oluşan ısı değişimini algılar. PIR Dedektör, bir kişinin saniyede 1,2 metreye (4 fit) hızla yürüdüğü ısı değişimi olarak yaklaşık 1 ° C veya 1,8 ° F ısı değişimlerini algılar. Bu sebeple PIR Dedektörler klima , havalandırma veya direkt gün ışığına karşı monte edilmemelidirler. Aksi taktirde yanlış alarmlar kaçınılmaz olur.