Dsc Şifre Paneli Nasıl Kurulur?

dsc-sifre-paneli-kurulum

Dsc Şifre Paneli Nasıl Kurulur?

Yangın algılama ve ihbar sistemleri; yangın durumunu can ve mal kaybına sebep olmadan önlemek ve söndürmek için geliştirilen erken uyarı sistemidir. Yangın alarm sistemleri; yangın algılama elemanları, uyarı sirenleri ve şifre paneli gibi alt sistemleri kapsar. Sistem, algılama elemanlarının yangını görmesi ve uyarı sirenlerini harekete geçirmesi prensibi ile çalışır. Şifre panelleri, tüm bu işlemlerin takibinin ve kontrolünün yapıldığı merkez noktadır. Dsc şifre paneli nedir? Dsc şifre paneli nasıl kurulur?

Şifre Paneli Nedir?

Şifre paneli en kısa anlatımıyla, alarm sistemini yönetme ve takibini yapma işlevi gören elektronik bir cihazdır. Yangın alarm sisteminin kurulması, programlanması, kapatılması, alarm ve arıza bilgilerinin takibi gibi işlemler şifre paneli üzerinden yapılır. Şifre paneli, sistemin kullanım amacı ve kullanılacak bölge sayısına göre çeşitli özellikler gösterir. Bununla beraber, tuş takımları genellikle; bölge ışıkları, durum ışıkları, acil yardım tuşları ve numara tuşları olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Şifre Paneli Kurulumu

Dsc şifre paneli, kullanım şartlarını sağlayacak bir şekilde kurulur ve aktif hale getirilir. Şifre panelini, yalnızca ürün konusunda yetkinlik belgesine sahip kişilerin kurması gereklidir. Panel, toprak değeri 2V geçmeyen 220V’lık bir voltaja bağlanır. Şifre paneli, gerektiği durumlarda alarmı durdurmak için kapıya yakın yerlere monte edilir. Panel gövdesi, ulaşım kolaylığı, telefon ve enerji bağlantısı göz önünde bulundurularak montajlanmalıdır. Zone ve keypad kablolarının bağlantısı yapılır. Tüm bu kablolama işlemleri bittikten sonra akü bağlantısı yapılır ve monte edilmiş elemanların kontrol paneline tanıtım programı yapılır. Son olarak bütün dedektörler test edilerek, kontrol panelinin verdiği sinyaller gözlemlenir.

dsc-keypad-nasil-kurulur
dsc-keypad-nasil-kurulur

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Şifre panelinin üzerine herhangi bir sıvının dökülmesi veya farklı bir nesnenin temas etmesi panelin arıza vermesine sebep olur. Arızalanan panellere, yetkin olmayan kişilerin müdahale etmesi ve onarmaya çalışması, problemin daha da büyümesine yol açabilir. Arızalanan cihazın içi kesinlikle açılmamalıdır ve en kısa zamanda yetkili servislerce bakım ve onarım yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca panellerin periyodik bakımlarının yapılması, ürünün kullanım ömrünü de uzatacaktır.