Hareket Dedektörleri Ne İşe Yarar

dsc-alarm-hareket-pir-dedektorleri-ne-ise-yarar

Hareket Dedektörleri Ne İşe Yarar

Ev, işyeri gibi birçok mekânın güvenliği kamera sistemleri ile sağlanmaktadır. Bu durum için daha geleneksel olan yöntem bir güvenlik personeli tarafından kameraların sürekli takip edilmesi, izlenmesidir ancak güvenlik görevlileri de neticede birer insandır ve kaçırdıkları çok fazla nokta olmaktadır. Öyle ki bir güvenlik görevlisi zamanla önünde hareket eden nesnelerin %90 gibi büyük bir miktarını tespit edememeye başlar. Bu durumda hayatımızı kolaylaştırmak ve değer verdiğimiz mekânları çok daha etkili bir şekilde korumak, hareket eden hiçbir nesneyi kaçırmamak için hayatımıza hareket dedektörleri giriyor. Peki, hareket dedektörleri ne işe yarar?

Hareket Dedektörleri

Hali hazırda kurulmuş olan bir kamera sisteminde görüntüleri anlık olarak tarayan ve hareketli bir nesne tespit ettiğinde bildiren yazılımlara sahip cihazlara hareket dedektörü denmektedir. Bu dedektörler çok yüksek oranlarda doğruluk ile çalışmaktadırlar ve neredeyse hiçbir şeyi kaçırmamaktadırlar. Güvenliğini sağlamak istediğiniz mekâna sistemi kurduktan sonra devamlı olarak aktif şekilde taramalar yapmaktadır. Bu taramaların sonucunda kişinin istediği yollardan bildirimler vermektedir. Bu şekilde evinizin, iş yerinizin güvenliğinden her an emin olabilirsiniz. Bu mekânlarda sizin bilginiz dışında herhangi birisinin bulunmadığından emin olabilirsiniz.

hareket-dedektorleri-nasil-calisir
hareket-dedektorleri-nasil-calisir

Hareket Dedektörü Nasıl Çalışır

Firmamızdan temin edebileceğiniz bu cihazları aktif hale getirmeniz durumunda taramalarını istediğiniz bölgeler seçmeni gerekmektedir. Bölgeleri seçtikten sonra sistem arka arakaya sürekli olarak bu bölgenin fotoğraflarını çekmeye başlar. Eğer taranan bölgede herhangi bir hareketlilik gözlenirse çekilen fotoğrafların piksellerinde değişiklikler olacaktır. Zaten sistemin çalışma prensibi de bu mantığa dayanmaktadır. Sürekli arka arkaya çektiği fotoğrafları kıyaslayan sistem algıladığı piksel değişiklikleri durumunda hareketlilik olduğu kararına varır ve uyarıya geçer. Cihazların hassasiyetleri değişmektedir ve farklı şekillerde ayarlanmaktadır. Cihazın normalin üzerinde hassas olması gereksiz uyarılara sebep olabilir. Düşük seviyede hassas olması ise bazı noktaların kaçmasına sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse düşük hassasiyete ayarlı bir cihazın aktifleşmesi için karanlık bir odanın ışıklarının yakılması gerekebilmektedir. Bu yeterli hassasiyet seviyesinin oldukça altında olduğundan sistemin daha yüksek hassaslıkta ayarlanması gerekmektedir. Zaten bu konuda önemli olan nokta hiçbir şeyi kaçırmamaktır.