Hırsız Alarm Sisteminde Kullanılan Malzemeler

Hırsız Alarm Sisteminde Kullanılan Malzemeler

Evinden, işyerinden uzaklaşmak zorunda olanların uzaklaştıklarında güvenliğin sağlanması için tasarlanmış olan hırsız alarm sistemleri güvenlik kameraları ile birlikte kullanılabildiği gibi tek başına da kullanılabilen sistemlerdir. Kullanılacak olan alarm sistemlerinin, bileşenlerinin kullanılacağı yerlerde bir güvenlik danışmanın yapacağı incelemelerden sonra belirlenmesi gerekir.

Hırsız Alarm Sisteminde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Hırsız alarm sistemleri basit olarak incelendiğinde panel, tuş takımı, siren ve sensörden oluşur. Hırsız alarm sisteminde kullanılan malzemeler ayrıntılı sisteme bakıldığında ise bunlarla sınırlı değildir ve sistemi kullanacak olan kişilerin bütün malzemelerle ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Sistemlerde sensör sayısı tercihe göre arttırılabilir.

Bunlar dışında kullanılabilecek malzemeler;

 • İsteğe bağlı güvenlik kameraları
 • Kapı ve pencereler için manyetik kontaklar
 • Odalar ve holler için hareket dedektörleri
 • Kapı ve pencere camları için darbe ve kırılma dedektörleri
 • Su baskınları için dedektörler
 • Duman ve gaz kaçağı dedektörleri
 • Panik butonları

Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hırsız alarm sistemleri ev ya da işyerlerinin giriş noktalarında (kapı ve pencere benzeri) bulunan algıcılar aracılığı ile algılanan hareketin panele alarm olarak iletilmesi ve bunun sonucunda sesli uyarı vermesi şeklinde çalışır.

Manyetik kontaklar sayesinde pencere ve kapıların açık ya da kapaklı olduğu bilgisi, PIR dedektörler sayesinde hareketler, cam kırılma dedektörleri ile camın kırılması gibi bilgiler panele iletilir. Tercihe göre bu sisteme gaz sızıntısı, su baskınları, yangın algılama gibi işlevler de eklenebilir. Panik butonu sayesinde ambulans ya da itfaiye yönlendirmesi de sağlanabilir.

Sistem herhangi bir algılama yaptığında sirenleri sayesinde sesli uyarı verebilir. Uyarı ile birlikte acil durumlarda ulaşılabilecek kişiler kayıtlıysa sistem tarafından otomatik aranabilir.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Hırsız alarm sistemlerinin evinden ya da işyerinden uzakta olanlar için sağlayacağı pek çok fayda vardır;

 • Evinizin veya işyerinizin giriş çıkışını denetleyen sensörler, manyetik kontaklar ve sirenler hırsıza karşı güçlü bir koruma sağlarlar
 • Dış koruma için de ışın sensörleri ideal bir koruma yöntemidir. Bu sensörler karşılıklı yerleştirilerek bir kaçak geçiş durumunda kullanıcıyı uyarırlar
 • Duman ve ısı sensörleri yangından korur
 • Su baskını, gaz kaçakları gibi çevresel tehlikelerde uyarı sağlar

Hırsız alarm sistemlerinde kablolu sisteme takılan kablosuz modül sayesinde panelin bölge sayısı arttırılabileceği gibi kablosuz ürünlerin de kullanılabilmesini sağlar.