İyi Bir Güvenlik Alarm Sistemi Nasıl Olur?

İyi Bir Güvenlik Alarm Sistemi Nasıl Olur?

Alarm sistemi, kişinin iradesi dışında ortaya çıkan durumlarda güvenliği sağlamak amacı ile koruma ve caydırma özellikleri bulunan cihazların genel ismidir. Genel olarak alarm sistemleri hırsızlık, yangın, gaz kaçağı oluşması ve sağlık durumlarında tercih edilir. Alarm, kişilerin karşılaşma ihtimali olan, tehlikeli durumların bildirilmesi için kullanılan bir işaret denebilir. Ortaya çıkacak tehlikeleri önlemek için çeşitli alarm sistemleri kullanılır. Yangın, hırsızlık, gasp, eve tecavüz ve sağlık sorunları gibi beklenmedik durumların ortaya çıkmasında yardımcı olan sistemlerdir. Güvenlik için gerekli sistemlerdir.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Özelliklerine göre çalışma prensiplerine sahip olsalar da birbirinden ayrı durumlar için farklı sensörler ile çalışırlar. Sensörlerin göndermiş olduğu sinyaller ile alarm merkezine sinyal gider ve sirenin çalması şeklinde sistem kendini dışarıya duyurur.

Alarm Sistemi Elemanları Nelerdir?

Alarm sistemleri birbirinden farklı bileşenlerden oluşur. Her alarm sisteminde aynı ekipmanlar bulunmaz. Kişinin beklediği güvenlik sistemine ve kullanılan mekana göre farklılıklar gösterir.

Alarm sistemi elemanları şu şekildedir;

  • Alarm paneli
  • Manyetik kontak
  • Duman dedektörü
  • Siren
  • Yangın dedektörü
  • Panik butonu

Alarm sistemleri sayesinde ortamdaki tüm güvenlik açıkları doğru şekilde değerlendirilip kapatılmalıdır. Ev ve iş yeri sistemleri özellikleri bakımından birbirinden ayrılır.

Alarm Sisteminin Kullanılma Nedenleri Nelerdir?

Mal ve can güvenliğinin korunması ve gerekli önlemlerin alınması açısından alarm sistemleri gerekli hale geldi. Özellikle olası hırsızlıkların engellenmesi amacı ile kullanılır. Soygunu önleyici ve soygun ihbar edici özellikleri olması sebebi ile hırsızlar açısından caydırıcı nitelikleri bulunur.

Alarm sistemleri sadece hırsızı değil çevredekileri de durumu bildirmek adına ikaz eder. Diğer kişilerin can ve mal güvenliğinin ne derece tehlikede olduğunu da göstermiş olur. Sensörlerin hızlı tespiti sayesinde sistemde kayıtlı olan numaralar sırası ile aranır ve gerekli kişiler bilgilendirilir. Hızlı müdahale ile oluşacak derin hasarların önüne geçilmiş olur. Sensörler etkisiz hale getirilmeye çalışıldığında dahi sistem bunu algılar ve yapılan sabotajı alarm ile bildirir. Bazı alarm sistemlerinde bulunan prizmalar sayesinde sürekli algılar ve o anda alarm verir.