Kablolu Dedektör mü? Kablosuz Dedektör mü?

dsc-pir-dedektoru-kablolu-kablosuz

Kablolu Dedektör mü? Kablosuz Dedektör mü?

En çok tercih edilen güvenlik sistemlerinden kablolu dedektör mü? kablosuz dedetör mü? olmak üzere alarm sistemleri ikiye ayrılıyor, kablolu dedektör alarm sistemleri elektrik ve sinyal iletimi bağlı bulunduğu alarm paneli üzerinden gerçekleştirirken, kablosuz dedektör alarm sistemleri ise, daha pratik ve basit bir kullanım tarzına sahip olması, ekonomik fiyat tarifesine sahip olması sayesinde kablolu dedektör alarm sistemlerine oranla daha çok tercih ediliyor.

Kablolu Dedektör Alarm Sistemlerinin Avantajları

Kablosuz dedektör alarm sistemlerinin radyo frekansları üzerinden iletim gerçekleştirmesi nedeniyle, kablolu dedektör alarm sistemleri bu açıdan daha avantajlıdır. Bu faktör, kabloların tahrip olmaması durumunda söz konusudur. Kablolu dedektör alarm sistemleri uygun bir biçimde monte edildiğinde pil tüketimi söz konusu değildir.

Bu sebeple de kablolu dedektör alarm sistemleri uzun yıllar boyu güvenle kullanılabilir. Kablolu dedektör alarm sistemleri, kablosuz dedektör alarm sistemlerine oranla daha düşük bir fiyat tarifesine sahiptir ve bu sayede daha az bir maliyet sunuyor. Kablolu dedektör alarm sistemleri özellikle de geniş alanlar açısından oldukça uygundur ve birden fazla konutta kullanılabilir. Ayrıca, kablolu dedektör alarm sistemlerinin kablosuz dedektör alarm sistemlerine oranla hacklenme olasılığı oldukça düşüktür.

Kablolu dedektör alarm sistemleri, kablosuz dedektör alarm sistemlerine oranla kurulumu biraz daha güçtür. Montaj işleminde kullanılması gereken kablo, kablo kanalı ve duvar delinmesi gibi durumlar ek maliyet gerektirebilir. Telefon hattı uygulanan alanlarda telefon hattı pasif olması durumunda alarm sisteminin Merkezi Gözlem İstasyonu ile irtibatı da pasif duruma dönüşebilir. Kablolu dedektör alarm sistemleri kablosuz dedektör alarm sistemlerine oranla nakil edilmesi biraz daha zahmetlidir.

dsc-hareket-dedektorleri
dsc-hareket-dedektorleri

Kablosuz Dedektör Alarm Sistemlerinin Avantajları

Montajı oldukça basittir, yüksek maliyet gerektirmez, nakil işlemi oldukça pratiktir. Telefon hattının kesilmesi gibi durumlardan etkilenmez. Yeni sensör ve dedektör ilave edilebilir.Birçok kablosuz dedektör alarm sistemleri ayrıca akıllı ev sistemleri ile uyum sağlayabilir.

Kablosuz Dedektör Alarm Sistemlerinin Dezavantajları

Kablosuz dedektör alarm sistemleri özellikle büyük alanlarda uygulandığında sinyal sorunu söz konusu olabiliyor. Kablosuz dedektör alarm sistemleri enerjisini pil sayesinde gerçekleştirdiğinden pillerinin sıkça yenilenmesi gerekiyor.Kablosuz dedektör alarm sistemleri kablolu dedektör alarm sistemlerine oranla daha yüksek fiyata sahiptir.