Kablolu Ve Kablosuz Ev Güvenlik Sistemleri

Kablolu Ve Kablosuz Ev Güvenlik Sistemleri

Kablolu ve Kablosuz Ev Güvenlik Sistemleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
Bu makalede, kablolu veya kablosuz bir alarm sistemi satın alıp almayacağınıza karar verirken dikkate almanız gereken temel faktörler açıklanmaktadır.

Güvenilirlik

Bu, ilk ve en önemli kriterdir. İster kablo olsun ister kablosuz olsun, güvenlik sistemi, bir saldırı girişimini veya diğer acil durumları veya olayı algılayacak kadar güvenilir olmalı ve uygun kişi veya yetkiyi zamanında uyarmalıdır.

Zaman ve Para

Kablosuz sistemler ve bileşenleri genellikle kablolu olanlara kıyasla daha pahalıdır. Bununla birlikte, kablosuz sistemlerin kurulum süresi daha kısadır ve kablolu bir sisteme kıyasla çok daha az güçlük vardır. Bir kablosuz sistemin bakım maliyetlerini incelerken, birkaç yılda bir kablosuz cihazların pillerini değiştirme maliyetini dikkate almanız gerekir. Genelde kablolu sistemler bakım gerektirmezler.

Değişen İhtiyaçlar

Yıllar geçtikçe, ailenin ihtiyaçları muhtemelen değişecektir. İster evinizi yenilemeye, mobilya taşımaya veya dedektörleri ve güvenlik cihazlarını ekleyerek sisteminizi yükseltmeye karar verin, yukarıdakilerin hepsi kablosuz bir sistemle daha kolaydır.

Evinize ya da işyerinize alarm taktırmak istiyorsunuz ama her yeri kaplayacak kablolardan gözünüz mü korkuyor? Kablolu ve kablosuz olarak sunulan alarm sistemleri hakkında tüm bilgiler bu yazıda.

Türkiye’de internet ya da alarm gibi tüm hizmetleri almadan önce kafaya takılan sorulardan biri de kablolama işleminin nasıl yapılacağıdır. Evlerinizde görüntü kirliliği yaratan ve işyerlerinde ortalığı karıştıran bu kablo yığınından kurtulmak için alarm şirketleri teknolojinin gelişmesiyle kablosuz alarm sistemleri hayatımıza sundu.

Kablolu alarm sistemlerinde kontrol paneli, harici siren, alarm paneli ve dedektörler, sensörler arası bağlantılar kablolar yardımıyla sağlanır. Dedektörler, sensörler, harici siren, manyetik kontal ve şifreleme paneli, alarm paneline kablolar ile bağlanır. Bununla birlikte sigorta kutusandan alarm paneline elektrik kablosu çekilir ve alarm paneline telefon hattı da bağlanır.

Kablosuz alarm sistemleri, estetik nedenler ve kabloların çıkarabileceği farklı rahatsızlıkdan kaçınmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Manyetik kontak ve hareket dedektörü gibi sensörlerin kablo ile alarm paneline bağlanması gerekmez. Kablosuz alarm sistemine eklenen tüm cihazlar sağlamlıkları ve uzun pil ömürleri sayesinde kullanıcılar tarafından endişe duyulmadan tercih edilebilir.