Karbonmonoksit Dedektörü

karbonmonoksit-dedektoru-ne-ise-yarar

Karbonmonoksit Dedektörü

Karbonmonoksit gazı çok tehlikeli ve fark edilmesi zor bir gazdır. Soba zehirlenmelerinde açığa çıkan karbonmonoksit gazı, akciğerlerde büyük hasar bırakarak ölümlere yol açar. Bu gaz renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için son derece tehlikelidir. Yanıcı etkiye sahip olan karbonmonoksit gazını tespit etmek için çok sayıda yöntem bulunur.

Bunlardan biri karbonmonoksit detektörleridir. Bu dedektörler sayesinde karbonmonoksit gazının miktarı ve varlığı tespit edilir. Genellikle küçük boyutlarda olan elektronik cihazlardır. Doğalgaz kullanılan evlerde ve apartmanlarda da kullanılabilir. Evlerde ve apartmanlarda doğalgaz karbonmonoksitdedektörlerinin kullanılması kişiye büyük fayda sağlar.

Karbonmonoksit Dedektörü Ne İşe Yarar?

Kapalı alanlardaki karbonmonoksit gazını ölçmek amacıyla kullanılan dedektörler, kullanıcıya çok büyük faydalar sağlar. Kullanıcıyı gaz tehlikesine karşı uyarır. Bu dedektörler sayesinde ev ve iş yerlerindeki hatlarda oluşan kaçakları tespit etmek ve müdahale etmek kolaylaşır.

Bu sayede alanlarınız daha güvenli şekilde korunmuş olur. Gaz tehlikesinin meydana getirebileceği yangın, zehirlenme gibi olumsuz etkenleri ortadan kaldırır. Kapalı alanlar daha güvenli hale gelir. Bu da sizi psikolojik yönden daha iyi ve rahat hissettirir.

Karbonmonoksit Dedektörü Nasıl Çalışır?

Karbonmonoksit detektörlerinin kullanımı ve montajı oldukça pratiktir. Cihazı kapalı alanlarda kullanmak için uygun bir yere monte etmek gerekir. Gaz kaynağından 3 metre uzakta olacak şekilde monte etmek güvenlik açısından faydalı olacaktır. Bu dedektörler kapı veya pencerelerde tercih edilebilir.

Genellikle tavandan 15 cm olacak şekilde aşağıya monte edilir. Tavana monte edilen dedektörler de mevcuttur. Monte işlemleri tamamlandıktan sonra geriye pek zor bir şey kalmaz.

Kurulumun basit ve kolay şekilde gerçekleşmesi için yetkili servisler ile iletişime geçmek gerekir. Cihazın çalışması oldukça kolaydır. Ekstra bir özen göstermeye gerek yoktur. Cihaz alandaki gaz miktarını gösterecek ve herhangi bir gaz tespiti durumunda sesli ikaz vererek kullanıcıyı uyaracaktır.

karbonmonoksit-dedektoru-nerelerde-kullanilir
karbonmonoksit-dedektoru-nerelerde-kullanilir

Karbonmonoksit Dedektörleri Nerelerde Kullanılır?

Karbonmonoksit dedektörleri farklı alanlar için çok fazla tercih ediliyor.

Kullanım alanları şunlardır:

  • Ev
  • Ofis ve iş yerleri
  • Soba kullanılan alanlar
  • Şofben ve ocak kullanılan alanlar
  • Doğalgaz bulunan alanlar
  • Yakıt firmaları

Bu gibi alanlarda dedektörlere olan ihtiyaç artış gösterir. Soba, şofben gibi ürünlerin üretim yerlerinde de dedektörler tercih edilir. Böylece karbonmonoksit gazının oluşturabileceği risklerden ve patlamalardan alanlarınız korunmuş olur.

Karbonmonoksit Dedektörü Fiyatları

Karbonmonoksit dedektörü almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri fiyatlardır. Farklı model seçenekleri ile sahip olabileceğiniz çok sayıda dedektör modeli bulunur. Modeline göre fiyat faktörü değişir.

Karbonmonoksit dedektörünün sahip olduğu özellikler gelişmiş ve ileri düzey ise fiyat artış gösterir. Fiyatı etkileyen daha çok neden saymak mümkündür. Sistemin sahip olduğu parçalar, kablolu veya kablosuz ürünler, ekran boyutu, kaliteli olup olmayışı fiyatı değiştiren etkenler arasında yer almaktadır.