Konvansiyonel Yangın Paneli Nedir?

dsc-konvansiyonel-yangin-paneli-nedir

Konvansiyonel Yangın Paneli Nedir?

Yangın alarm sistemleri; olası bir yangın durumunun ısı dedektörleri, duman dedektörleri, yangın ihbar butonları ve alev dedektörleri gibi algılama elemanları sayesinde en kısa zamanda tespit edilmesi için geliştirilmiştir. Sistem, dedektörlerden gelen yangın uyarısını ihbar paneline iletir ve uyarı elemanları aracılığıyla ilgili birimlere bildirim göndererek yangına müdahale etme imkânı sağlar. Diğer yandan söndürme sistemleri tarafından da tehlike oluşturabilecek birimler (gaz, elektrik), devre dışı bırakılarak, alanın tahliyesi için gereken güvenli süre kazandırılır. Yangın alarm sistemleri, yangın algılama elemanları (dedektör, flaşör, buton) ve ihbar panelinden oluşur. Paneller konvansiyonel ve adresli olarak iki kısma ayrılır. Konvansiyonel yangın paneli nedir? Nerelerde kullanılır?

Konvansiyonel Yangın Paneli

Konvansiyonel yangın panellerinde ihbar, zone diye adlandırılan algılama elemanlarının toplandığı gruptan gelir. Her bölgeye (zone), birden fazla yangın ihbar butonu ve dedektör bağlanabilir. Dedektörler herhangi bir yangın algıladığında ya da ihbar butonuna basıldığında sistem, bağlantılı olduğu zone panelinden bildirim alır. Bu bildirimler bulunduğu bölgedeki sirenleri harekete geçirir, aynı zamanda izleme merkezini de bilgilendirir. Bu şekilde yangının hangi bölgeden geldiği zone paneli üzerinden tespit edilir.

Konvansiyonel Yangın Paneli Özellikleri

Bebtel yangın panelleri, 8 zone girişlidir. Bu girişler istendiğinde 24 zone’a kadar genişletilebilir. Zone başına 21 adet dedektör olmak üzere toplamda 504 dedektör desteği sağlanabilir. Bebtel konvansiyonel yangın panelleri gaz dedektör bağlantısı ile olası gaz kaçaklarında uyarı sistemini harekete geçirir. Söndürme kartı sayesinde yangın ihbar durumunda, can ve mal kaybının oluşmaması için elektrik, gaz gibi tehlikeli birimler devre dışı bırakılır.

dsc-konvansiyonel-yangin-paneli
dsc-konvansiyonel-yangin-paneli

Konvansiyonel Yangın Paneli Kurulumu

Konvansiyonel yangın paneli kurulumunda öncelikle, sistemin kurulacağı alanda bir keşif yapılır. Buna göre; panel noktaları, dedektör sayısı ve montaj yerleri belirlenir. Belirlenen noktalara sistem elemanlarının kurulumu ve montajı gerçekleştirilir. Uygun noktalara sistem elemanlarının montajlanması üzerine sistemin çalışılabilirliği test edilir. Algılama elemanlarının yangını algılama ve ihbar etme hızı, alarm şekli ve hızı test edilir. Kullanıcıların mal ve can güvenliğinin korunması adına önemli olan bu testler yapıldıktan sonra sistem teslimatı yapılır.