Küçük Alarm Sistemleri Nedir

Küçük Alarm Sistemleri Nedir

Alarm sistemleri kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda pek çok durum için koruyucu ve caydırma özellikleri bulunan küçük cihazlardır.

Küçük alarm sistemleri şu durumlar için kullanılır;

  • Yangın çıkma ihtimali veya çıktığı durumlarda
  • Hırsızlık olaylarında
  • Gaz kaçağı sorunu yaşanabilme durumlarında
  • Sağlık sorunları oluşma ihtimallerinde alarm sistemleri tercih edilir.

Çeşitli eklemeler ile kapsamlı alarm sistemleri oluşturulabilir. Kapsam durumu ihtiyaç ile doğru orantılıdır.

Alarm Sistemlerinin Çalışma Şekli Nasıldır?

Çalışma şekilleri özelliklerine sahip olsalar bile amaç sensörler yardımı ile olası durumları algılamalarıdır. Hırsızlık, gaz kaçağı ya da acil sağlık durumlarında sensörler aracılığı ile alarm sinyali oluşur. Alarm sinyalleri ile izleme merkezlerine çeşitli sinyaller gider. Gönderilen sinyaller sirenin çalmasını ve ardından sorunun giderilmesini sağlar.

Alarm Sistemlerinin Çeşitleri

Alarm sistemleri kendi içinde genel olarak hırsızlık alarm sistemleri, yangın alarm sistemleri, gaz kaçağı alarm sistemleri, sağlık için alarm sistemleri olmak üzere çeşitlere ayrılır. Hırsızlık alarm sistemleri, manyetik kontak, cam dedektörü, para tuzağı ve hareket sensörü gibi sensörler aracılığı ile hırsızlık vakası yaşandığını algılar.

Alarm sinyal göndererek sirenin çalması sağlanır. İzleme birimleri sayesinde çeşitli birimler olay alanına yönlendirilir. Yangın alarm sistemlerinde duman ve ısı dedektörleri sayesinde yangın olduğu anlaşılarak izleme merkezi tarafından itfaiyenin gitmesi için haber verilir. Gaz kaçağı alarm sistemlerinde gaz kaçağı gözle görülen bir durum olmadığı için gaz dedektörleri bunu fark eder.

Gaz çoğu zaman kokusuz olduğu için alarm sistemi sayesinde ilgili birimlere haber verilir ve gaz kaçağı sorunu için gerekli tedbirler alınır. Acil sağlık durumlarında ise panel üzerinde bulunan bir buton sayesinde veya panik butonu ile gerekli kişilere ulaşılır. Kişinin yakınlarına haber verilerek acil ambulans yönlendirilir.

Panik butonları genel olarak acil sağlık sorunları ile kullanıldığı bilinse de pek çok farklı durum için de tercih edilir. Panik butonu şifreleme paneli üzerinde bulunur. Ayrıca yanınızda bulundurabileceğiniz butonlar sayesinde de gerekli kişiler harekete geçirilebilir. Yangın, hırsızlık, sağlık gibi benzeri durumlarda panik butonu kullanılır.