SSS

Sık Sorulan Sorular


Eviniz veya işyerinizde kurulu olan alarm sistemi içerisindeki dedektörler, algıladığı hareketleri panele iletir. Alarm paneli, telefon / gsm / internet hatları üzerinden otomatik olarak Alarm İzleme Merkezi ile irtibata geçer. Aynı zamanda lokasyonda kurulu sirenleri de harekete geçirir. Alarm İzleme Merkezi, alarm durumunda ilgili kişi ve birimleri olaya müdahale etmeleri için bilgilendirir.

Elektrik kesilirse alarm sistemi otomatik olarak aküden enerji almaya başlar. Akünüz alarm sisteminizi 8 ila 13 saatlik süre boyunca çalıştırmaya yeterli olur. Daha uzun süreli elektrik kesintilerinde Alarm İzleme Merkeziniz evinizi/işyerinizi arayıp sizi durumdan haberdar eder. Akünüzün şarj olması için elektriğin gelmesini beklemek istemiyorsanız akünüzü değiştirmek üzere mekânınıza bir teknik servis gönderilebilir.

Alarm sistemini çalıştırmak veya kapatmak için dilerseniz uzaktan kumanda kullanabilir veya şifre paneline şifrenizi girebilirsiniz. Sistem devrede iken evinize/iş yerinize geldiğinizde ise şifrenizi girmek ve sistemi kapatmak için size belirli bir süre verilecektir.

Böyle bir durumda öncelikle olayın bir yanlışlık mı yoksa gasp mı olduğunu öğrenmek üzere abone aranır ve parolası istenir. Abone doğru parolayı verdiği zaman sorun çözümlenir.

Akü ve trafo dışındaki alarm sisteminize dâhil olan bütün ekipmanlar kablosuz olabilir. Bunun dışında sirenler, alarm paneli ve telefon hattı trafoya bağlanır.

Başka bir yere taşındığınız takdirde ücretsiz keşif yapan uzman satış danışmanımız yeni evinize/işyerinize gelerek ihtiyacınız olan dedektörlerin sayısını ve yerlerini belirleyecektir.

Evet. Alarm sistemini çalıştırabilmek ve kapatabilmek için size verilen ana kullanıcı şifresi ve parolası dışında 31 ayrı kişiye daha şifre ve parola verilebilir. Bütün kullanıcıların şifre ve parolası farklıdır. İşten çıkarma durumlarında ana kullanıcı istediği kişilerin şifre ve parolasını iptal ettirebilir. Çalışanlarınızın siz yokken işyerinize/evinize girmesini istemiyorsanız ana kullanıcı olarak onların şifrelerini iptal ettirebilirsiniz ve daha sonra onlara yeni şifre ve parolalar verebilirsiniz. İşyerinize siz yokken hangi çalışanın girdiğini bilmek istiyorsanız ise Alarm İzleme Merkezimiz size haber verecektir.

Evinizdeki evcil hayvanınızı alarm sistemi aktif halde iken bir odaya kapatmak istemiyorsanız, iç mekândaki hareketi algılayan hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modellerini veya kapı ve pencerelere takılan manyetik kontakların ağırlıklı olduğu bir sistemi tercih edebilirsiniz.

Evlerde genellikle kapı ve pencerelerde, kablolu veya kablosuz manyetik kontaklar kullanılır. Dilerseniz sadece kapı ve pencere dedektörlerini devreye alarak evinizde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç tespit amacıyla yapılan keşif sırasında bu talebinizi yetkili teknik ekibe bildirmeniz yeterlidir.

Gasp ve soygun durumlarında abone şifresini girmekte geciktiği için kendisini arayan Alarm İzleme Merkezine bilinçli olarak yanlış parola verdiğinde veya şifre paneline her zamanki şifresini değil acil durum şifresini girdiğinde mekâna hemen polis gönderilerek olaya müdahale edilir.

Evet çalışır. Bu defa siren içindeki akü devreye girer ve sistemi çalıştırır. Bu durumda Alarm İzleme Merkezi panele dışarıdan müdahale olduğuna dair sinyal düşer ve mekâna direkt olarak polis yönlendirilir.

Evinize/işyerinize kendiniz monte ettiğiniz bir alarm sistemi hırsızlık, soygun, yangın, gaz kaçağı, su baskını ve ilk yardım ihtiyacı gibi acil durumların tamamını kapsadığı için size ihtiyacınız olan profesyonel bir acil yardım hizmeti sağlayamaz. Bunun yanı sıra bu tür alarm sisteminin tek işlevi herhangi bir hırsızlık veya yangın durumunda bir süre için siren çalmasıdır. Bu tür alarm sistemleri Alarm İzleme Merkezinin yaptığı gibi acil durumları size bildiremez; polis, itfaiye ve ambulans gibi kolluk kuvvetlerini saniyeler içinde olay mahalline yönlendiremez. Komşularınız evinizde/işyerinizde çalan sireni büyük ihtimalle duymayacaklardır, duysalar bile sık sık yanlış alarm veren araba alarmları gibi yanlış alarm verildiğini düşünüp duyarsız kalacaklardır. Ayrıca Alarm İzleme Merkezi gece siz evinizde uyurken dahi güvenliğinizi sağlamakla görevlidir.

Herhangi bir hırsızlık vakasında alarm sistemi hırsızlık gerçekleşmeden önce devreye girer. Evinizde/işyerinizde alarm sistemi var ise sigorta şirketlerine daha az prim ödersiniz ve olası bir zarar durumunda sigorta şirketlerinden daha fazla tazminat alabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketleri herhangi bir yangın, gaz kaçağı ve gasp durumunda Güvenlik Sisteminin yaptığı gibi sizin can güvenliğinizi koruyamaz.

Demir parmaklıklara, çelik kapılara ve kepenklere rağmen hırsızlıklara karşı en etkili yöntem Alarm Sistemi sahibi olmaktır. Kepenkler kilidi kırılarak kolayca açılabilir. Bununla birlikte hırsızların sık sık levye veya kaynak makinesi vasıtası ile özellikle giriş katlarındaki demir parmaklıklı evlere/işyerlerine girdikleri tespit edilmiştir. Çelik kapılarında aynı şekilde açılabildiği görülmektedir. Oysa alarm sisteminin saniyeler içinde devreye sokacağı dikkat çekici siren sesleri ve kısa bir süre içinde olay mahalline gönderilecek olan polis devriyesi düşüncesi öncelikle hırsızlar için caydırıcı olmaktadır. Alarm ekipmanlarımız evinize/işyerinize giriş-çıkış yapabilecek her noktayı sürekli olarak denetler ve Alarm İzleme Merkezi; sizi, evinizi ve işyerinizi maksimum koruma altına alır.

Güvenlik Sistemine abone olduğunuz zaman yeni bir telefon hattı almanıza kesinlikle gerek yoktur. Mevcut telefon sisteminiz Alarm Sistemimize paralel olarak bağlanacaktır. Aynı durum ADSL kullanıcı olan müşterilerimiz için de geçerlidir. Bu durumda bir split cihazı ile mevcut telefonunuzu Alarm Sistemine bağlamak yeterli olacaktır. Bir acil durum alarmı meydana geldiğinde ev/işyeri telefonunuz meşgul ise bu defa size veya yakınlarınıza cep telefonu ile aramak kaydıyla ulaşılacaktır.

Bu durumda, İnternet ( TCP/IP) üzerinden veya GPRS modülü üzerinden GSM şebekesi vasıtası ile Alarm İzleme Merkezine bağlantı sağlanabilmektedir.

Alarm İzleme Merkezi kontrol amaçlı olarak her gün sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu işlemin bedeli günlük olarak sadece 1 kontördür. Alarm Sistemini açtığınızda ve kapadığınızda ise yerine 1’er kontörlük bedel ödenir. Buna göre günlük olarak şehir içi telefon tarifesiyle sadece 3 kontörlük bedel ödenir. Sisteminiz acil durum uyarısına geçip sirenler çaldığında ise otomatik olarak Alarm İzleme Merkezine bağlanır. Bir acil durum alarm sinyalinin bedeli ise yalnızca 1 kontördür.