Teknoloji Dünyasında Alarm Sistemleri Gelişmeleri

teknoloji-dunyasinda-alarm-sistemleri-gelismeleri

Teknoloji Dünyasında Alarm Sistemleri Gelişmeleri

Gelişen alarm sistemleri farklı kullanım alanlarına göre farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Bunun için alarm sisteminden beklediğiniz işlev ne ise, o yönde bir seçim yapmalısınız. Örneğin, hırsızlık önleme alarm sistemi kablolu ve kablosuz olabilir. Bu hareket odaklı sistemler, sorunları tespit etmek için sensörler kullanır. Her alarm sisteminin çalışma prensibi aşağı yukarı aynıdır.

Gelişmiş Alarm Sistemleri

Alarm sensörünün işlevi, sistemin nerede kullanılacağını belirler. Örneğin yangın, hırsızlık, gaz kaçağı vs. gibi durumları ayırt edebilen sensörler vardır. Bu sensörler alınan sinyalleri alarm izleme merkezine ileterek alarm sesini çıkarır. Sinyal merkeze gönderildiği için telefonunuzdan sizi bilgilendirecektir. Bu nedenle, sorunun tespitini atlamadan farklı kaynaklar aracılığıyla duruma müdahale etmek mümkündür.

Hırsızlığa Karşı Alarm Sistemleri

Alarmın çalışmasını sağlamak için hırsızlık alarm sensörleri, cüzdanlar ve manyetik kontaklar gibi birçok farklı sistem entegre edilmiştir. Bu alarmlar caydırıcılık ile karakterize edilir. Herhangi bir sisteme abone olmanız durumunda alarm izleme merkezine gönderilen sinyal sayesinde firma güvenliği alarmın kurulduğu yere yönlendirecektir.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarmındaki dedektör, ısıya ve dumana karşı hassastır. Dedektör bu durumu algıladığında hemen izleme merkezine bildirim göndererek alarm vermeye ve sizi bilgilendirmeye başlar. En kısa sürede itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine ulaşır. Olası tüm felaketleri önlemek adına her yaşam alanı için gerekli bir alarm sistemidir.

Gaz Kaçağı Alarm Sistemleri

Gaz kaçağı sensörü diğer alarm sistemi sensörlerine göre daha farkı bir prensibe sahiptir. Alarm sistemi gaza duyarlı olduğu için kokusuz gazı dahi anında algılayarak alarm sistemini devreye sokabiliyor. Sinsi gazları hissedebilen bu sensör, hayat kurtarıcı nitelikler taşır.

hirsizliga-karsi-alarm-sistemleri
hirsizliga-karsi-alarm-sistemleri

Panik Butonu Alarm Sistemleri

Panik butonları farklı amaçlara hizmet etmek için üretilir. Genel kullanım amacı, acil durumlarda yetkili kişilere haber göndermektir. Panik durumunda duvara gömülü olan butona basmak çalışması için yeterlidir. Bazı şirketler tarafından sağlanan düğme, kol veya uzaktan kumanda aracılığıyla da kontrol edilebilir. Yıllar öncesinde yaygın olarak kullanılan yabancı alarm sistemleri, yerini Türk ürünü gelişmiş alarm sistemlerine bıraktı.

Gelişmiş Alarm Sistemleri Avantajları

Teknoloji dünyasının yeni alarm sistemleri, gelişmiş özellikleriyle insanların can ve mal güvenliğini koruyor. Farkı prensiplerle çalışan bu hayat kurtarıcı sistemler, bulundukları bölgede bazı avantajlar sağlıyor.

  • Olumsuz bir durum olması durumunda sistemde kayıtlı olan numaraya telefon ile bilgilendirme yapılacaktır.
  • Alarm sisteminde herhangi bir arıza olması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir.
  • Ani elektrik kesintisine rağmen, pili 48 saat kesintisiz koruma sağlayabilir. Bu sayede güvenlik durumu kesintiye uğramaz.
  • Alarm sistemi üzerinde hırsızların gerçekleştirdiği çeşitli sabotaj faaliyetlerini engelleyebilmektedir.
  • Alarm sistemi olan ev veya işyerlerinde sigorta indirimleri uygulanıyor.

Yeni nesil teknoloji ile tasarlanan alarm sistemi, eski ve geleneksel koruma yöntemlerine göre daha ucuz ve daha güvenilirdir. Ayrıca diğer geleneksel yöntemlerden farklı olarak bu sistemler 7/24 koruma sağlar.