Yangın Sistemleri Nasıl Kurulur?

yangin-alarm-sistemleri-kurulumu

Yangın Sistemleri Nasıl Kurulur?

Yangın özellikle tüm kapalı alanlarda can ve mal güvenliğini için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Bunu önlemenin yollarından birisi yangın alarm sisteminin kurulması ve duman oluşmaya başlandığında alarm sisteminin insanları uyarmasıdır. Yangın sistemleri nasıl kurulur? Sistemin kurulacağı yapı içerisine yangın alarm sistemi paneli kurulumu yapılır. Bu panele bağlı olarak kablolu ya da kablosuz alarm cihazları bağlantısı yapılarak yapı içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilir. Her pano için en fazla 25 alarm cihazının kullanılması önerilmektedir. Kablolu alarm cihazları için panelin bulunduğu yerden alarm cihazı yerleştirme noktalarına kablo çekilir. Günümüzde kablosuz modeller daha çok tercih edilmektedir.

Yangın Sireni

Yangın sistemleri kurulumunda, alarm cihazları ortamda oluşan duman yoğunluğunu algıladığında kırmızı ışığı yanmaya başlayacaktır. Kırmızı ışığın yanmasıyla birlikte panele sinyal gönderecek ve siren çalmasını sağlayacaktır. Siren çaldığında ortamda bulunan kişiler yangın riski olduğunu anlayacak olaya müdahale etmek ya da kendilerini kurtarmak için güvenli alanlara geçeceklerdir. Yangın panellerin olduğu yerde siren susturma butonu bulunur. Bu butona basılarak siren çalması durdurulabilmektedir. Alarm sonrasında panel üzerinde bulunan reset tuşuna basılarak sistemin normale dönmesi sağlanır.

Ürün Seçimi

Yangın sistemlerinin kurulumu önemlidir ve kurulumlarda kaliteli ürünlerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Kalitesiz ürünler çoğu zaman yanlış alarm verebilecek ve belirli bir zaman sonunda güvenirlilik seviyesini düşürecektir. Can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için yangın sistemleri ve alarm çeşitlerinin kaliteli ürünlerden seçilmesi her zaman önemlidir. Yangın sistemleri kurulumu yapıldıktan sonra sistemde bir arıza meydana geldiğinde panel üzerinde sarı ışık yanmaya başlayacaktır. Sarı ışık yandığını gördüğünüzde sistemin arızaya geçtiğini anlamalısınız.

Nerelere Kurulur?

Yangın sistemleri öncelikle iş yerlerine kurulurken, evler içinde kurulum yapılabilmektedir. Özellikle okul, hastane, otel, yurt gibi tüm kuruluşlar için yangın sisteminin kurulumu olmazsa olmaz durumlardan birisidir. Bu sistemin kurulum amacı, yangından ilk aşamada haberdar olmak ve bina içerisinde bulunan kişilerin hızlı bir şekilde tahliye edilerek her türlü can güvenliğinin alınmasını sağlamaktır. Duman oluşmaya başladığında alarm sistemi anında uyarı yapacak ve gerekli önlemlerin anında alınmasını sağlayacaktır.