Yeni Nesil Uygulamalı Alarm Sistemi Modelleri

dsc-cepten-kontrol-alarm-sistemi

Yeni Nesil Uygulamalı Alarm Sistemi Modelleri

Alarm sistemleri ile birlikte birçok kurum güvenlik önlemlerini detaylı olarak ele alabilir. Bu noktada çeşitli şirketler alarm sistemi kurulumu gerçekleştirir. Alarm sistemlerinin doğru ve yeterli bir şekilde belirli alanlara yapılması noktasında uzman çalışanların önerileri dikkate alınır. Alarm sistem çeşitleri de bu noktada değişkenlik gösterir.

Ev, iş yeri, otopark alanları gibi birçok farklı noktada alarm sistemlerini görmek mümkündür. Bu yazıda sizlere alarm sistemleri hakkında detaylı bilgi verecek, yeni nesil uygulamalı alarm sistemi modelleri hakkında bahsedeceğiz.

Yeni Nesil Alarm Modelleri Nelerdir?

Alarm modelleri pek çok alan için farklı renk ve sistem özelliklerine ayrılmaktadır. Yeni nesil alarmlarda pek çok fiyat ve model mevcutken bu ürünler cihaz bataryaları, detektörler, pencere ve kapı alarmları, distribütörler ve daha birçok araç açısından çeşitlilik taşır. Son dönemde uzaktan takip edilebilen alarm sistemleri önem kazanmıştır. Ayrıca çok fazla alan kaplamayan ve mikro ölçekli kameralarla takip edile modeller daha kullanışlı ve uzun ömürlü de olabilmektedir.

Alarm İşaretleri Nelerdir?

Alarm işaretleri alarm sistemleri içerisinde uyarı veren sistem aletleri olarak ifade edilebilir. Alarm işaretleri farklı alet sistemlerine bağlı olarak değişim de gösterebilir.

Alarm sistemleri, ikaz ve alarm işaretleri ile detaylandırılır. Bu işaretler;

  • Sarı ikaz
  • Kırmızı alarm
  • Siyah alarm
  • Beyaz ikaz

Olarak açıklanabilir. Beyaz ikazlar tehlike geçti ikazı olarak ifade edilebilirken siyah alarmlar ise KBRN alarmı olarak aktarılır. Alarm sistemlerinin kurulması aşamasında ikaz noktalarının da anlaşılması önem taşır.

Kablosuz Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri hakkında merak edilen bir başka nokta ise kablosuz alarmlar olmaktadır. Bu alarmların çalışma sisteminde ise radyo frekansı tekniği kullanılır. Sensörlerin merkez ve kontrol paneli arasında iletişim kurmasını sağlayan bu teknoloji ile izleme sağlanır. Kontrol panelleri ayrıca hücresel ağlar olan hücresel izleme sistemleri ile de iletişi kurabilir.

yeni-nesil-uygulamali-alarm-sistemi-modelleri
yeni-nesil-uygulamali-alarm-sistemi-modelleri

Ev Tipi Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemlerinde tecrübeli çalışanların önerileri dikkate alınmalıdır. Her bir konum için farklı tasarım ve boyutlarda önerilebilecek alarmlar için uzmanların belirttiği noktalar önem taşır. Ev tipi alarm sistemleri de sıklıkla tercih edilen hizmetlerde biri olarak karışımıza çıkar.

Ev tipi alarmlarda öncelikli olarak sensorlar aracılığıyla gaz kaçağı, yangın ya da hırsızlık gibi durumlar algılanabilmektedir. Sensörler aracılıyla gönderilen sinyaller ise ardından alarm izleme merkezine gönderilir. Alarm izleme merkezinde siren çalınarak tepki gösterilir. Bu şekilde gerekli bağlantılar yoluyla alarm harekete geçmiş olur.

Elektronik Alarm Sistemleri Nelerdir?

Alarm sistemleri içerisinde tercih edilen bir başka hizmet ise elektronik alarmlar olmaktadır. Bu alarmlar yoluyla erişim kontrolleri, gözetimler, alarm ya da izinsiz giriş kontörlü gibi noktalarda denetim sağlanır. Elektronik ekipmanları kapsamakta olan bir sistem modeli olarak ifade edilebilir.